piątek, 12 lipca, 2024

XI Jasielski Piknik Zawodowy

0
XI Jasielski Piknik Zawodowy
Udostępnij:

Już po raz jedenasty Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych i Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle przygotowały szereg atrakcji, jakich nie można zobaczyć w innych szkołach ponadgimnazjalnych.

Zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Zoła, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Jolanta Strzępek, przedstawiciel korporacji Hass na Polskę Andrzej Hodór z firmy Abplanalp, przedstawiciele firmy ERKO, Urszula Marek i Krzysztof Orzechowski oraz przedstawiciele Banku PeKaO S.A. i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Zespół Szkół Technicznych do dyspozycji gimnazjalistów oddał pracownię techniczną, pracownię elektryczną, pracownie urządzeń techniki komputerowej, pracownię sieci komputerowych i E-sportu, pracownię obrabiarek sterowanych numerycznych CNC oraz pracownie samochodowe. Wymienione pracownie są wykorzystywane przez uczniów kształcących się w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik informatyk oraz mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych.

Piknik był również okazją do wręczenia nagród i stypendiów sfinansowanych przez Fundację Gene’a Haas’a. Uczniowie technikum mechanicznego o specjalności obróbka skrawaniem otrzymali ubrania robocze, drobne narzędzia, jak również stypendia i nagrody pieniężne za wyniki w nauce. Zespół Szkół Technicznych w Jaśle to jedna z pięciu szkół w Polsce wyróżnionych otrzymaniem grantu. W tym roku kwota grantu dla naszej szkoły wyniosła 18500 USD a na całą Polskę przeznaczono 56000USD.

Była również możliwość skontrolowania ciśnienia krwi oraz obejrzenia pokazu udzielania pierwszej pomocy, który przygotowali członkowie koła PCK i Honorowi Dawcy Krwi. Uczestnicy Pikniku mieli możliwość podziwiania cosplay’a naszej uczennicy Katarzyny Ślusarczyk, żywej reklamy e-sportu. Swoją ofertę zaprezentowała zaproszona firma ERKO, która jest producentem wysokiej jakości produktów i rozwiązań dla przemysłu elektrotechnicznego i lotniczego.

Na uwagę zasługuje fakt, że wymienione szkoły w bieżącym roku szkolnym biorą udział w realizacji dwóch projektów unijnych, w ramach których zakupiono nowoczesne wyposażenie do specjalistycznych pracowni zawodowych. Celem projektów jest wzmocnienie szans na zatrudnienie absolwentów poprzez ściślejsze powiązanie oferty edukacyjnej szkoły z wymaganiami rynku pracy oraz podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli i instruktorów. W efekcie nasi uczniowie w latach 2017 do 2019 mają możliwość odbycia bezpłatnych kursów zawodowych i staży u pracodawców, co w przyszłości zwiększy ich szanse na rynku pracy. Łączna kwota przeznaczona na doposażenie ZST to około dwa miliony złotych, a na szkolenia i staże – pół miliona złotych.

Mamy nadzieję, że wizyta w naszej szkole dała gimnazjalistom podpowiedź co do kierunku dalszego kształcenia i rozwoju swoich zainteresowań technicznych. Więcej informacji na temat szkoły znaleźć można na internetowej stronie szkoły: www.zstjaslo.pl

ZAPRASZAMY DO ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH W JAŚLE

Na terenie ZSUiS Piknik Zawodowy przebiegał pod znakiem zwiedzania pracowni szkolnych i zapoznawania się ze specyfiką zawodów prowadzonych przez szkołę. 

W ZSUiS dla gimnazjalistów udostępnione zostały pracownie: analizy żywności, cukiernicza, gastronomiczna, fryzjerska, technologii i wytwarzania odzieży oraz projektowania i modelowania odzieży. W pracowniach swoje umiejętności praktyczne zdobywają uczniowie kształcący się w zawodach: technik technologii żywności, technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody oraz cukiernik, kucharz i fryzjer.

W pracowniach gimnazjaliści mieli okazję obserwować przygotowane przez uczniów naszej szkoły pokazy umiejętności zawodowych, obserwować swoich starszych kolegów podczas pracy, dowiedzieć się wielu szczegółów na temat kierunków kształcenia. Duże wrażenie na zwiedzających robił nowoczesny sprzęt i urządzenia branżowe, a także sprzęt komputerowy z nowoczesnym oprogramowaniem, w jakie w ostatnim czasie zostały doposażone pracownie szkolne z funduszy unijnych. Na szczególną uwagę zasługuje spektrofotometr, krioskop, refraktometry, wysokiej klasy mikroskopy i inne profesjonalne przyrządy laboratoryjne do analizy instrumentalnej i mikrobiologicznej żywności, piece konwekcyjne i cyklotermiczne, kuchenki indukcyjne, wieloczynnościowe roboty kuchenne oraz nowoczesny sprzęt do formowania i dekorowania wyrobów cukierniczych, najwyższej klasy urządzenia do pielęgnacji i kondycjonowania włosów oraz stylizacji i modelowania fryzur, designerskie myjnie fryzjerskie, a także specjalistyczne maszyny szwalnicze, stanowiska obróbki parowo-cieplej oraz narzędzia i przybory do modelowania, projektowania, wykrawania i wytwarzania wyrobów odzieżowych. Kształcenie umiejętności z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, typowego dla rzeczywistych warunków pracy w zakładach i firmach poszczególnych branż, a także możliwości zdobywania nowych kompetencji zawodowych podczas organizowanych przez szkołę w ramach projektu bezpłatnych staży i szkoleń, ułatwia naszym uczniom uzyskanie wysokich kwalifikacji, zgodnych z potrzebami rynku pracy.

Jak co roku nie zabrakło atrakcji Pikniku, czyli pokazu mody. Uczniowie klas technikum o profilu technik usług fryzjerskich i technik przemysłu mody przygotowali pokaz makijażu, fryzur i strojów inspirowanych motywami orientalnymi. Dopełnieniem pokazu były stylizacje konkursowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły na Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Szyciu, a jego zwieńczeniem była prezentacja stroju zaprojektowanego i wykonanego przez ucznia klasy IV Kamila Urbana – zwycięzcy tegorocznych Mistrzostw  – Cracov Fashin Week 2018. Pokaz został poprzedzony uroczystym rozdaniem dyplomów i nagród laureatom i uczestnikom konkursów „Wszystko dla Kobiet” i „Stylista Roku 2018”.

Goszczący w ZSUiS gimnazjaliści mieli okazję podziwiać wystawę prac konkursowych opracowanych i przygotowanych przez naszych uczniów na konkursy cukiernicze i odzieżowe a także pokaz wizażu i komputerowego dobierania fryzur do różnych typów urody, w wykonaniu uczniów klas odzieżowych i fryzjerskich. Zaprezentowana też została kronika szkolna, dokumentująca ważne wydarzenia z życia naszej placówki, między innymi: udziały i sukcesy uczniów w olimpiadach oraz konkursach zawodowych i sportowych, wycieczki klasowe, działalność organizacji młodzieżowych.

Na Pikniku nie zabrakło też tradycyjnego poczęstunku. Na odwiedzających naszą szkołę gości czekały przygotowane przez uczniów klas spożywczych o profilu technik technologii żywności, cukiernik i kucharz słodkie desery i ciasteczka oraz kiełbaski prosto z grilla.

Wkrótce uczniowie gimnazjów będą podejmować decyzje dotyczące ich przyszłości. Mamy nadzieję, że udział w Pikniku przekonał młodych ludzi, że kształcenie zawodowe to dobra inwestycja w przyszłość.

Więcej o szkole i prowadzonych w ZSUiS zawodach na stronie internetowej: www.zsuisjaslo.nets.pl 

Organizatorzy

{gallery}galerie/18_rok/piknik_zawodowy{/gallery}