
Od hucznie obchodzonego w 2013 roku pięćdziesięciolecia minęło zaledwie pięć lat. Pięć długich, trudnych, ale jednocześnie owocnych. Budynek naszej „Alma Mater” został poddany gruntownej termomodernizacji, wymieniono okna, ocieplono ściany i stropy, zamontowano wentylację, a fasada szkoły rozbłysła barwami tęczy, zachęcając wszystkich do odwiedzenia jej murów. W zgodzie z ekologią zainstalowano fotowoltaikę i kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Na remont czekają jeszcze szkolne posadzki, gdyż niektóre pamiętają jeszcze lata sześćdziesiąte. W kolejnych klasach sukcesywnie instalowane są tablice interaktywne, choć czasami brakuje krzesełek i ławek, bowiem żywot ich we współczesnych szkołach jest niesamowicie krótki. Czekamy na remont biblioteki szkolnej, gdyż nowy i systematycznie uzupełniany księgozbiór, wymaga również nowoczesnej oprawy. Od września ruszamy z dziennikiem elektronicznym, co zapewne ucieszy rodziców, uczniów zaś niekoniecznie.
Najpoważniejszym wyzwaniem był dla nas powrót ośmioklasowej szkoły podstawowej. Nowe podstawy programowe, podręczniki, powiększająca się kadra oraz coraz wyżsi uczniowie. W ubiegłym roku szóstoklasiści nie zatańczyli poloneza, nie odeszli do gimnazjów, pozostali z nami na kolejne dwa lata. A poloneza zatańczą za rok. W chwili obecnej jesteśmy największą szkołą w powiecie, w 26 oddziałach uczy się 621 uczniów, a grono liczy 49 pedagogów.
„Czwórka” zapisała się na trwałe w pamięci jaślan jako ta, której uczniowie celowali w osiągnięciach z różnych dziedzin wiedzy. Niemożliwością jest wymienić wszystkie, bowiem w ciągu półwiecza nasi wychowankowie uzyskali ponad 190 tytułów laureatów i finalistów. Również ostatnie pięć lat prezentuje się imponująco. W wojewódzkich konkursach przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty rok 2013/2014 z języka polskiego, przyrody i matematyki przyniósł 7 laureatów i 2 finalistów.
W kolejnym roku 2014/2015 z matematyki i przyrody 2 uczniów wywalczyło tytuł finalisty. Natomiast Aleksander Hycnar i Bartosz Rup uczniowie klasy IV zostali laureatami z historii oraz laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…”. Z matematyki i przyrody w roku 2015/2016 mieliśmy 3 laureatów i 1 finalistę. Wyjątkowa passa szkoły trwała dalej, bowiem rok szkolny 2016/2017 przyniósł nam zwycięzców, aż z czterech przedmiotów: z polskiego, matematyki, przyrody i historii. 5 laureatów, 2 finalistów oraz 2 laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…” umożliwiło naszej szkole otrzymanie, po raz kolejny, certyfikatu „Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”.
Jubileuszowy rok 2017/2018 na długo pozostanie w naszej pamięci, bowiem w etapie wojewódzkim Magdalena Fila zajęła I miejsce z języka polskiego, ponadto zdobyła tytuł laureata z przyrody i finalisty z matematyki i języka niemieckiego. W jej ślady poszedł Aleksander Hycnar, który z języka polskiego zajął miejsce III, z przyrody i historii został laureatem oraz finalistą z matematyki. Zuzanna Bartuś została finalistką z przyrody, a Bartosz Rup finalistą z przyrody i historii. W XXII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…” Aleksander Hycnar i Bartosz Rup wywalczyli tytuł laureata. Finalistą z języka angielskiego został natomiast Mikołaj Litwicki. Nasz tegoroczny sukces zamknął się liczbą 7 laureatów i 7 finalistów.
Nie można nie wspomnieć o Jasielskim Konkursie Matematycznym im. H. Steinhausa dla szkół podstawowych organizowanym przez Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle, w którym nasi wspaniali wychowankowie rokrocznie zajmują najwyższe lokaty. Lista konkursów jest jeszcze bardzo długa, a zainteresowanych odsyłam do strony internetowej szkoły. Te wspaniałe osiągnięcia są wynikiem pracy uczniów
i ogromnego zaangażowania nauczycieli i rodziców.
Sport w pracy wychowawczej SP 4 od początku jej istnienia odgrywał ważną rolę. Każdy kto przechodzi koło naszej „Czwórki” widzi wspaniałą i nową, tak długo wyczekiwaną salę gimnastyczną. Nasza Szkoła, od początku istnienia, zajmowała czołowe miejsca w zawodach z gier zespołowych, zwłaszcza piłki nożnej oraz siatkówki. Od 2013 r. siatkówka dziewcząt odnosi znaczące sukcesy. Jednak dopiero w roku 2016 drużyna dziewcząt zdobyła tytuł MISTRZYŃ WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO i jednocześnie awans na Mistrzostwa Polski w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Podstawowych w Głuchołazach, gdzie reprezentowała województwo podkarpackie i zajęła 14. miejsce w kraju. W 2017 r. działający w szkole UKS OLIMPIA Jasło otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży. Wystarczyło na zakup sprzętu sportowego i prowadzenie zajęć z piłki siatkowej i nożnej. W chwili obecnej trwa przebudowa boisk sportowych, gdzie już niedługo będziemy słyszeć gwizdki nauczycieli wychowania fizycznego, którzy będą zachęcać uczniów do jeszcze większej aktywności na niwie sportu.
Do zakończenia roku szkolnego pozostało nam zaledwie 2 miesiące. Przed nami tradycyjne obchody Święta Szkoły w dniu 30 kwietnia, liczne wycieczki i zielone szkoły, a także walka o jak najlepsze oceny na świadectwach uczniów. We wrześniu znowu zabrzmi dzwonek, tym razem w ośmioklasowej szkole podstawowej. Ale co nam przyniesie…..
Napiszę w kolejnym artykule za rok.
Ewa Pietraszek