wtorek, 15 października, 2024

Dyplomowe wina dojrzewają

0
Dyplomowe wina dojrzewają
Udostępnij:

Marketing w winnicy oraz gruzińska metoda produkcji wina w kwewri, to tematy jakimi zajmowali się tym razem słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Sporo działo się także podczas zajęć praktycznych w przetwórni.

17 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa łączył teorie z praktyką. Zajęcia rozpoczęły się od ćwiczeń w nanoszeniu próbek wina na bibułę chromatograficzną, stosowaną w laboratoryjnej metodzie określania poziomu kwasów jabłkowego i mlekowego w winie. To bardzo ważny aspekt dla winiarzy, ponieważ od ich obecności i ilości zależy jakość wyprodukowanego wina.

Podczas wykładów, które prowadził Wojciech Bosak, akademicy uczyli się wybranych zagadnień z marketingu wina. Było m.in. o specyfice rynku wina na świecie i w Polsce, preferencjach konsumentów, możliwych strategiach cenowych, pozycjonowaniu produktu na rynku i budowaniu marki oraz opłacalność produkcji wina w Polsce.

Nowością wprowadzoną w tym roku po raz pierwszy do programu rocznego Studium było omówienie prastarej, gruzińskiej techniki produkcji wina w glinianych amforach zwanych kwewri. Rozszerzenie programu to otwarcie się PAW na zapotrzebowanie rynku, bowiem ta unikalna w skali światowej technologia zyskuje coraz więcej zwolenników wśród polskich winiarzy. Kilku naszych producentów już ją testuje z dobrym skutkiem w swoich gospodarstwach, używając do tego popularnych w Polsce szczepów winorośli. Wszystko wskazuje na to, że wyrabiane w ten sposób wina mogą już wkrótce wzbogacić ofertę rodzimych winnic.

Przypomnijmy, że Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, prowadząca PAW w Jaśle, podpisała niedawno memorandum o współpracy z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi.

Pisaliśmy o tym tutaj: Kwewri „zawita” do Jasła

Drugi dzień zajęć rozpoczęto od powtórki wiedzy dotyczącej produkcji wina. Jak się okazało to dla słuchaczy najlepszy sposób na usystematyzowanie zdobytej w ciągu roku wiedzy teoretycznej i praktycznej, a zarazem przygotowanie do czekającego akademików egzaminu dyplomowego. Bardzo konkretne i szczegółowe pytania, które zadawali prowadzącemu zajęcia Romanowi Myśliwcowi były dowodem na to, że zdobyta przez słuchaczy wiedza jest bardzo duża. Ciąg dalszy powtórki na następnym zjeździe.

Tego samego dnia odbyły się jeszcze zajęcia praktyczne w przetwórni. Słuchacze pielęgnowali swoje akademickie wina, które przedstawią podczas egzaminu dyplomowego w styczniu przyszłego roku.
Zapowiada się bardzo ciekawa prezentacja.

Trwa nabór na trzecią edycję Studium Praktycznego Winiarstwa, które rozpocznie się od lutego 2017 – liczyć będzie się kolejność zgłoszeń.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Ewa Wawro
prezes Fundacji Galicja Vitis

{gallery}galerie/16_rok/17_zjazd_16{/gallery}