czwartek, 8 grudnia, 2022

Dzień dawcy szpiku dla Zbigniewa i innych w Krośnie i w Jaśle

0
Dzień dawcy szpiku dla Zbigniewa i innych w Krośnie i w Jaśle
Udostępnij:

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwięszkyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku dla Zbigniewa i Innych.
Zbigniew Sanocki – Burmistrz Gminy Jedlicze we wrześniu dowiedział się, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. Teraz przebywa w szpitalu i walczy z chorobą. Życie może uratować mu przeszczepienie szpiku. Białaczka to  podstępna choroba, w każdej chwili może ujawnić się u każdego z nas, niezależnie od wieku, statusu czy płci. Przyjdż, zarejestruj się być może to właśnie Ty uratujesz komuś życie.

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data:             7 grudnia 2013 r.
Godziny:         10:00 – 16:00
Miejsce:         PWSZ w Krośnie
Adres:            ul. Kazimierza Wielkiego 6, Krosno

Data:             8 grudnia 2013 r.
Godziny:         10:00 – 16:00
Miejsce:         Jasielski Dom Kultury
Adres:            ul. Kołłątaja 1, Jasło

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta:
86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 390 000 (październik 2013) potencjalnych dawców szpiku, a już 756 (październik 2013) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Renata Rafa
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
Fundacja DKMS

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj