Dnia 17 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyła się konferencja pod hasłem „Świadomy swoich praw obywatel” inaugurująca w województwie podkarpackim program edukacji prawnej młodzieży. Gościem honorowym spotkania był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości a jednocześnie rodowity jaślanin Pan Wojciech Węgrzyn, który wygłosił wykład inauguracyjny. W spotkaniu wzięli udział również Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro, Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki, prezes Sądu Rejonowego w Jaśle Marian Szmyd, Prokurator Rejonowy Jan Dziuban oraz dyrektorzy jasielskich szkół wraz z uczniami.
Program edukacji prawnej młodzieży powstał na mocy porozumienia Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest skierowany w głównej mierze do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego głównym założeniem jest podnoszenie świadomości prawniczej wśród wchodzących w dorosłe życie młodych obywateli. Jak podkreślał Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro współpraca taka jest potrzebna, ponieważ znaczna część społeczeństwa nie ma elementarnej wiedzy z zakresu prawa, nie wie jakie ma uprawnienia, nie zdaje sobie sprawy roli radcy prawnego, adwokata czy prokuratora.
Na niską świadomość prawną społeczeństwa wskazywał także w swoim wykładzie Wiceminister Wojciech Węgrzyn. Jego zdaniem, chociaż mamy świat zakazów i nakazów, poruszamy się w nim bardzo trudno. Nie zdajemy sobie sprawy z uprawnień, jakie posiadamy. Dzisiejsza edukacja prawna powinna rozpoczynać się już w szkole. Jak podkreślał wiceminister, należy poprowadzić ją w kierunku tego, by uświadomić młodzieży, że ma wiele praw wynikających z Konstytucji i wiele ustaw, z których warto w życiu korzystać.
Nie można zapominać także o tym, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za słowa, które wypowiada. W dzisiejszym świecie, w dobie Internetu tak łatwo ferować wyroki, wydawać sady i opinie, nie zdając sobie sprawy z tego, że można naruszyć czyjeś dobra osobiste: godność, dobre imię, wizerunek. To powoduje, że narażamy się na odpowiedzialność cywilną wynikającą z przepisów kodeksu cywilnego.
Wiceminister przyznał, że istotnym aspektem będzie wpajanie wiedzy przez praktyków. Stąd wizyty młodzieży w sądach czy prokuraturze, po to, by oswoić się z widokiem sali rozpraw, wiedzieć, jak zwracać się do stron czy Sądu.
Według Pana Wojciecha Węgrzyna głównym zamierzeniem programu jest wpojenie młodzieży podstawowej wiedzy z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego czy administracyjnego, bo – jak przyznaje – „świadomość prawna obywateli w społeczeństwie i świecie tak bardzo skomplikowanym jest niezwykle ważna”.
Na zakończenie przedstawicielka młodzieży, dziękując Panu Wojciechowi Węgrzynowi za wykład, wyraziła przekonanie, że dzięki edukacji prawnej młodzi ludzie staną się nie tylko świadomymi swych praw obywatelami, ale także filarami społeczności lokalnej i państwa polskiego.
UM Jasło