Pomnik Chrystusa Króla w Jaśle, wzorowany na monumentach z Rio de Janeiro i Świebodzina, został 19 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odsłonięty i poświęcony przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w farze kolegiackiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza rzeszowskiego z udziałem duchowieństwa, m.in. proboszczów jasielskich parafii. W nabożeństwie z udziałem licznych wiernych uczestniczyli m.in. senator Alicja Zając, poseł Maria Kurowska, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś, radni oraz członkowie Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chrystusa Króla.
W homilii bp Jan Wątroba nawiązał do biblijnego znaczenia serca Jezusa. – Nie patrzymy na serce Jezusa jako jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Patrzymy oczami wiary za całą biblijną tradycją. A w Biblii serce oznacza centrum osoby, istotę samą osoby. To centrum, w którym rezydują pragnienia, uczucia i intencje – powiedział ordynariusz.
Biskup podkreślił, że Chrystus widzi dobre intencje inicjatorów, pomysłodawców, w których umyśle i sercu zrodził się pomysł postawienia figury na wzgórzu w Jaśle. – Patrząc na Niego będziemy uświadamiali sobie, że jesteśmy kochani. Ta miłość jest po to, byśmy przezwyciężali to co jest w nas słabe, grzeszne, byśmy potrafili cieszyć dobrem i pięknem, które jest w nas, ale także w każdym drugim człowieku – mówił hierarcha, zaznaczając, że wybudowanie pomnika w Jaśle było wielkim wysiłkiem i trudem. – Nie próżność kierowała pomysłodawcami, autorami pomnika, ale troska o to, żeby ziemia jasielska była ziemią uwielbienia, by dzięki tej figurze jeszcze bardziej dziękować Bogu za opiekę nad miastem, które zostało tak doświadczone w czasie II wojny światowej – podkreślił bp Jan Wątroba.
Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem górującym nad miastem. Zebrani razem z chórem „Misericordia” z parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla (monument stanął na terenie tej parafii) odśpiewali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ks. bp Jan Wątroba odczytał akt zawierzenia Chrystusowi całego naszego kraju.
– Na jasielskiej górce, skąd widzimy całe nasze miasto, wpisuje się w historię i krajobraz Jasła piękna figura Chrystusa Króla. Dlaczego ludzie stawiają znaki chrystusowej obecności? Na pewno z miłości do Boga, ale nade wszystko płynie to z wiary tych, którzy w danej miejscowości mieszkają. To wiara w Chrystusa Króla sprawiła, że tutaj dziś jesteśmy, wiara tych ludzi, którzy postanowili przed laty, aby taka uroczystość miała miejsce w naszym mieście – powiedział ks. dziekan Dekanatu Jasło-Wschód Zbigniew Irzyk, proboszcz jasielskiej fary, dziękując organizatorom i całej wspólnocie tych, którzy się o to zatroszczyli.
Przewodniczący Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chrystusa Króla Edward Kozioł podziękował wszystkim obecnym na uroczystości oraz – jak powiedział – braciom rzemieślnikom, którzy przyczynili się do budowy pomnika. Dziękował wykonawcom, projektantom, proboszczom jasielskich parafii za wsparcie duchowe i finansowe. – Pokazaliśmy projektantowi obraz Chrystusa Króla, który dał się sfotografować bratu Elia we Włoszech w 2003 roku (włoski mistyk brat Elia, który przekonał miliony wiernych na świecie do tego, że udało mu się sfotografować ducha Jezusa – przyp. red.) – powiedział Edward Kozioł.
Na zakończenie uroczystości, wiązankę kwiatów u stóp pomnika złożyli poseł Maria Kurowska, burmistrz Jasła Ryszard Pabian i przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, przyklękając przed figurą Chrystusa.
Monument wysoki na 11,5 m stanął na wzgórzu gorajowickim przy ul. Na Kotlinę i góruje nad miastem. Pomnik został wybudowany z inicjatywy wiernych świeckich, przede wszystkim środowiska jasielskich rzemieślników, dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu, a także dzięki życzliwości władz miasta, które przekazały 8-arową działkę.
Pomnik wzorowany jest na postaci Chrystusa z Rio de Janeiro i Świebodzina. Stanął na wzgórzu powyżej miejskiej winnicy. Jezus jest zwrócony w stronę miasta i wyraźnie góruje nad Jasłem. Nieoficjalnie wiadomo, że budowa pomnika kosztowała ponad 300 tys. zł.
Uroczystość poprzedził w ubiegłym tygodniu list biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby do mieszkańców Jasła. Hierarcha napisał w nim m.in. o związkach Jasła z kultem Najświętszego Serca Jezusowego oraz zachęcił mieszkańców miasta do duchowego przygotowania do tego wydarzenia. „Niech ten czas będzie okazją do umocnienia wiary, odnowienia nadziei i pomnożenia miłości, czego tak bardzo wszyscy potrzebujemy, przeżywając niełatwe i niespokojne czasy”- czytamy w liście biskupa.
Pomysł wybudowania pomnika pojawił się w 2016 r. Episkopat Polski ogłosił rok 2017 rokiem Chrystusa Króla Wszechświata. W Jaśle orędownikiem budowy pomnika był ks. Grzegorz Bokota, proboszcz parafii Chrystusa Króla. Grupa 19 jasielskich rzemieślników zawiązała Stowarzyszenie Budowy Pomnika Chrystusa Króla, na którego czele stanął Edward Kozioł, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle. Pomnik został sfinansowany z dobrowolnych datków. Miasto pomogło w ten sposób, że radni zgodzili się we wrześniu 2016 r. na nieodpłatne przekazanie 8-arowej działki miejskiej pod budowę. W czerwcu 2018 r. zgodę wyraził biskup rzeszowski Jan Wątroba, a w sierpniu tego samego roku Stowarzyszenie uzyskało pozwolenie na budowę pomnika. W sierpniu 2019 r. wzniesiony został 8-metrowy cokół, a w grudniu ubiegłego roku ustawiono 3,5-metrową figurę z brązu.
Jak powiedział Kazimierz Dąbrowski ze Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chrystusa Króla, wszystkie koszty zostały już pokryte ze społecznych zbiórek. Inicjatorzy budowy pomnika chcą jeszcze uporządkować teren wokół, po prostu upiększyć miejsce kultu ozdobną roślinnością. Obecne oświetlenie zamierzają zamienić na bardziej nowoczesne, z którego nie będzie widać źródła światła, a efekt będzie o wiele lepszy. – To wszystko będzie jeszcze kosztować, dlatego wdzięczni będziemy za każdą wpłatę – dodał Kazimierz Dąbrowski.
Każdy kto zechce wesprzeć stowarzyszenie, może wpłacić dowolne datki na konto o numerze: 02 8627 1011 2001 0052 4115 0001 z dopiskiem „Budowa Kultu Bożego”.
Bogdan Hućko
źródło: um.jaslo.pl