czwartek, 8 grudnia, 2022

Jasielski szpital uruchomił geriatrię

0
Jasielski szpital uruchomił geriatrię
Udostępnij:

Po kilkudziesięciu latach w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle utworzono nowy oddział szpitalny – geriatrię. Inwestycja kosztowała 140 tys. zł.

Oddział Geriatryczny dysponuje16 łóżkami rozmieszczonymi w 4 salach. Wyposażony został w aparaturę medyczną m.in. defibrylator, kardiomonitory i pompy infuzyjne. Łazienki zostały dostosowane do potrzeb osób starszych poprzez zamontowanie odpowiednich uchwytów, które ułatwią poruszanie się i korzystanie z urządzeń sanitarnych. Zatrudnionych jest tam 13 osób.

To trzeci oddział geriatryczny funkcjonujący w naszym województwie, jak na rosnące potrzeby starzejącego się w Polsce społeczeństwa to wciąż za mało.

Geriatria to oddział, który zajmuje się leczeniem ludzi w wieku podeszłym czyli powyżej 65 r.ż., powstał ponieważ takie jest zapotrzebowanie wśród mieszkańców naszego powiatu – mówi Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. – Nie udałoby się nam, gdyby nie pomoc zarządu powiatu, który przeznaczył na ten cel kwotę 72 tys. zł., co stanowiło 50% sumy niezbędnej do uruchomienia oddziału. Musieliśmy najpierw dokonać koniecznych remontów, zakupić specjalistyczny sprzęt a przede wszystkim zatrudnić specjalistę w dziedzinie geriatrii, a o takich jest bardzo trudno.

Kierownikiem oddziału jest lek. med. Paweł Królik, specjalista w dziedzinie geriatrii, a w listopadzie tego roku jeden z zatrudnionych w szpitalu lekarzy zakończy rozpoczętą wcześniej specjalizację.

Uruchomienie geriatrii w Jaśle to także osobisty sukces dyrektora Burbelki. – To był mój pomysł, który zrodził się, kiedy stwierdziłem, że pacjenci w wieku podeszłym praktycznie nie mają się gdzie podziać. Są problemy z przyjęciem ich na chirurgię czy na oddział wewnętrzny, ponieważ pacjentów w wieku podeszłym na sprofilowanych oddziałach trudno jest hospitalizować. Nie czekając długo, jeszcze w lutym ubiegłego roku zaczęliśmy się starać o to, by powstał oddział geriatrii. Niedawno, bo od 1 września zaczął funkcjonować – podkreśla Burbelka.

Uruchomienie geriatrii przerwało ponad 40-letnią przerwę w powstawaniu nowych oddziałów w jasielskim szpitalu. Poprzednim była ortopedia, która została uruchomiona w 1975 r. W 2005 r. powstał oddział dzienny psychiatryczny, a rok wcześniej rehabilitacji dziennej oraz przekształcono izbę przyjęć w szpitalny oddział ratunkowy.

Sukcesem, bez którego otwarcie geriatrii byłoby niemożliwe, było wygranie konkursu na kontrakt z NFZ na tego typu usługi.

– Od dawna widzimy, że ten zakres świadczeń medycznych jest potrzebni i szczególnie nam na tym zależało, by tego rodzaju nowa placówka powstała w województwie podkarpackim – zaznacza Krzysztof Wróbel, zastępca dyrektora do spraw finansowych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. – Społeczeństwo się starzeje i te potrzeby są coraz bardziej wyartykułowane. Odział został otwarty, finansujemy jego działalność i staramy się przy takich oddziałach nie zalegać szpitalom z płatnościami. W województwie podkarpackim jest mało lekarzy specjalistów w tej dziedzinie, stąd wielkie gratulacje dla operatywności dyrekcji szpitala w Jaśle, że udało się ściągnąć tu specjalistów.

Obecny podczas uroczystego otwarcia oddziału starosta Adam Kmiecik podziękował dyrekcji szpitala za to, że odkąd pojawił się pomysł, to wszystkimi możliwymi sposobami dążono do realizacji przedsięwzięcia.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/geriatria{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj