sobota, 15 czerwca, 2024

Jasło będzie „podrabiać” Rio i Świebodzin ?

0
Jasło będzie „podrabiać” Rio i Świebodzin ?
Udostępnij:

13 metrowy pomnik Chrystusa Króla Wszechświata stanąć ma na najwyższym wzniesieniu na osiedlu Ulaszowice. Jasielscy radni wyrazili zgodę na jego budowę podejmując uchwałę o użyczeniu terenu na ten cel. Decyzja otwiera furtkę do finansowania przez miasto tej kontrowersyjnej inwestycji.

Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata, inspirowany figurami w Świebodzinie i Rio de Janeiro, stanąć ma na najwyższym wzniesieniu na osiedlu Ulaszowice przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Budowę sfinansować ma parafia pw. Chrystusa Króla w Jaśle, taka przynajmniej jest oficjalna wersja. Na wniosek złożony przez proboszcza tejże parafii Rada Miejska Jasła wyraziła dzisiaj zgodę na wzniesienie monumentu użyczając na ten cel działkę o pow. 800 m kw.

Burmistrz Ryszard Pabian podkreślał, że nie będzie się to wiązać z finansowaniem przedsięwzięcia przez miasto, a jedynie użyczeniem terenu pod budowę pomnika. – Wniosek o umożliwienie budowy pomnika wpłynął z jednej z jasielskich parafii, parafii Chrystusa Króla. Ponieważ jest to kompetencja rady, stąd też przygotowaliśmy uchwałę i poddaliśmy pod obrady Rady Miejskiej Jasła. Dzięki podjętej dziś uchwale wnioskodawca będzie mógł rozpocząć przygotowania do ewentualnego wzniesienia tego pomnika.

Zdaniem radnego Jerzego Węgrzyna w rzeczywistości działka tak naprawdę stanie się własnością parafii, bowiem gdyby nawet miasto chciało odzyskać teren, to przecież nikt nie przeniesie poświęconego monumentu w inne miejsce. Jego zdaniem takie skonstruowanie uchwały zostawia „furtkę” do częściowego finansowania inwestycji przez miasto. – Przy użyczeniu działka pozostaje nadal własnością miasta, a to oznacza, że może finansować np. przygotowanie terenu, oświetlenie czy ogrodzenie – skomentował radny J.Węgrzyn, który jak się później okazało jako jedyny głosował przeciwko uchwale o użyczaniu terenów pod budowę pomnika.

Pomnik zamiast „chleba”?

Przeciwko budowie pomnika wystąpił radny Krzysztof Czeluśniak. – Jan Paweł II, Honorowy Obywatel Miasta Jasła mówił „Nie budujcie mi pomników, zróbcie coś dobrego dla ludzi”. Budujmy żywe pomniki, takie jak hospicjum, tam potrzebują naszej pomocy – apelował K.Czeluśniak.

Radny Czeluśniak. Zwracając uwagę na fakt, że w kwestii planowanej inwestycji jest dużo niedomówień złożył wniosek o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad. W głosowaniu radnych został odrzucony.

Jak się okazuje pomysł z wybudowaniem w Jaśle pomnika Chrystusa Króla Wszechświata zrodził się ponad rok temu. Komitet, który zabiega o jego budowę początkowo upatrzył sobie osiedlę Górka Klasztorna. Inwestycje zablokował wówczas biskup Jan Wątroba. – Ta inwestycja nie została zaakceptowana, powodem było źródło finansowania. Szkoda, że dzisiaj nie ma z komitetu osób, które pewne rzeczy mogłyby wyjaśnić – skomentował radny Jan Pierzchała, przewodniczący osiedla Górka Klasztorna.

Żaden z pozostałych 18 radnych obecnych dziś na sesji nie zabrał głosu w tej sprawie.

A jak głosowali? Dorota Bilewicz wstrzymała się od głosu, przeciwny był Jerzy Węgrzyn. Jan Pierzchała, Krzysztof Czeluśniak, Jerzy Kędrek, Alicja Nowosielska, Bogusław Buglewicz, Robert Hap nie wzięli udziału w głosowaniu. Za użyczeniem terenu, a tym samym budową pomnika byli: Henryk Rak, Urszula Czyżowicz, Andrzej Dybaś, Maria Szańca, Krzysztof Pec, Michał Rybka, Lech Polak, Krystyna Sikora, Roman Strojek i Leszek Zduński. Nieobecni byli: Leszek Znamirowski, Michał Burbelka oraz Michał Sołtys.

Ewa Wawro