wtorek, 18 czerwca, 2024

Wystartowały warsztaty stacjonarne Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

0
Wystartowały warsztaty stacjonarne Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego
fot. arch.
Udostępnij:

Jeszcze w październiku rozpoczął się kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zarówno w Rzeszowie jak i Filiach DUT w Jaśle, Dębicy, Mielcu oraz Ustrzykach Dolnych mali studenci zaczęli semestr uczestnicząc w wykładach prowadzonych w większości miejscowościach online. Mimo, że forma ta cieszy się nadal dużym zainteresowaniem, zapisani uczestnicy nie mogli doczekać się tegorocznych warsztatów, które zaplanowane zostały w formie stacjonarnej.

W ubiegłą sobotą – 6 listopada wystartowały pierwsze warsztaty w Jaśle, Dębicy oraz Ustrzykach Dolnych. W Jaśle oraz Dębicy były to pierwsze zajęcia stacjonarne, dlatego też uczestnicy otrzymali specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz „Pudełka Naukowca” – tegorocznej nowości będącej zestawem edukacyjnym do samodzielnego eksperymentowania w domu. Zestawy te mają na celu rozbudzić ciekawość studentów, zwracają uwagę na samodzielność i samorozwój, który jest niezbędny w poszerzaniu ścieżki edukacyjnej każdego małego odkrywcy.   

Temat pierwszych warsztatów zarówno w Jaśle jak i Dębicy dotyczył DNA czyli kwasu deoksyrybonukleinowego. Pojęcie to stało się obecnie tematem niemal wszechobecnym, będącym podstawą do zrozumienia kwestii tak znaczących, jak pochodzenie naszych cech, niektórych chorób, GMO, a nawet najnowszych typów szczepionek. Uczestnicy tych warsztatów mieli okazję poznać podstawowe wiadomości o budowie DNA oraz jego umiejscowieniu w komórce. Co więcej – zobaczyli go na własne oczy i co najważniejsze – każdy z uczestników opuścił zajęcia z próbką DNA, którą własnoręcznie wyizolował.

Z kolei warsztaty w Ustrzykach Dolnych były tym razem „wielobarwne”. Dzieci podczas zajęć szukały kolorów ukrytych wokół nas. Pod lupę wzięły ekrany, gazety i światło zamieniając przy tym barwy różnych przedmiotów, a nawet zobaczyły kolory, które nie istnieją. Po przeprowadzonych warsztatach żadne dziecko nie wyszło bez wiedzy, odpowiadającej na pytanie – skąd na niebie bierze się tęcza, skoro Słońce świeci na biało?

W każdej z powyższych Filii DUT zaplanowano również kolejne warsztaty stacjonarne, które dotyczyć będą różnych dziedzin. Na uczestników zajęć czeka jeszcze odkrywanie sekretów świata owadów zapylających, warsztat z kreatywnego rozwiązywania problemów czy zajęcia dotyczące analizowania wyników badań krwi.

Filię DUT w Jaśle wspierają finansowo i organizacyjnie Mecenasi Projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło oraz Gmina Skołyszyn, a także Partnerzy Strategiczni: JAFAR i Nowy Styl oraz Partnerzy: GAMART, Gamrat i HABYS.

Filię DUT w Dębicy wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A., a także Partnerzy firma Darco Sp. z o.o., Nicrometal S.A. oraz Dębicki Park Przemysłowy. Filia jest również współfinansowana ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miasto Dębica

Partnerem Strategicznym Filii DUT w Ustrzykach Dolnych jest Gmina Ustrzyki Dolne, a Partnerami Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych oraz Ustrzycki Dom Kultury.

fot. arch.

Łukasz Szuba
Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza