sobota, 22 czerwca, 2024

Jasielskie Narodowe Czytanie 2016 – „Z Sienkiewiczem w Starożytnym Rzymie”

0
Udostępnij:

Na początku września już po raz piąty w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Ta ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ma na celu nie tylko propagowanie czytelnictwa, ale również wzmacnianie narodowej tożsamości poprzez kontakt z wybitnymi dziełami literatury polskiej.

W tym roku w drodze internetowego plebiscytu na lekturę została wybrana powieść Henryka Sienkiewicza „ Quo vadis”. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

Podobnie jak w zeszłym roku Urząd Miasta w Jaśle, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle oraz jasielskie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne chcąc promować piękne idee akcji włączyli się w tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania.

Wspólne czytanie fragmentów „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Jaśle przez burmistrza Miasta Jasła, starostę jasielskiego, radnych powiatowych, radnych miejskich oraz młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbędzie się w Glorietce w Parku Miejskim 2 września 2016 r. w godzinach od 10.00 do 12.00. W programie imprezy znajdzie się również krótkie przypomnienie sylwetki pisarza, mini konkursy z nagrodami ze znajomości „Quo vadis”, akcja „Starożytny Rzym w QR kodach” oraz wystawa „Sienkiewicz w zbiorach jaślan”.

Mieszkańcom Jasła i regionu będą rozdawane cytaty z utworu Sienkiewicza, a przyniesione przez uczestników egzemplarze „Quo vadis” opieczętujemy stemplem okolicznościowym.

W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się w Auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, ul. Sokoła 6.

Organizatorami Jasielskiego Narodowego Czytania są: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Jasielski Dom Kultury w Jaśle.

Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych w Jaśle, Zespół Szkół Usługowo-Spożywczych w Jaśle, Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Zespół Szkół nr 3 w Jaśle.

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

MBP w Jaśle