wtorek, 18 czerwca, 2024

XI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle przeszły do historii: Prawdziwie winne klimaty

0
XI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle przeszły do historii: Prawdziwie winne klimaty
Udostępnij:

Tysiące ludzi przewinęło się przez jasielski rynek w czasie tegorocznych – 11. już – Międzynarodowych Dni Wina (27 i 28 sierpnia br.). W wydzielonych „Ogrodach winnych” można było skosztować setek win niemal z całego świata i porozmawiać z winiarzami. Obok były stragany z wyrobami z gospodarstw ekologicznych, rękodziełem i najróżniejszymi bibelotami, a ze sceny dobiegała muzyka.

Każdy z dni wina rozpoczynał się korowodem uczestników, organizatorów i zaproszonych gości, tradycyjnie prowadzonym przez kapelę Trzcinicoki (w sobotę, 27 sierpnia) i Miejsko – Kolejową Orkiestrę Dętą (w niedzielę, 28 sierpnia). W barwnym przemarszu wzięły udział m.in. delegacje zagraniczne (z Węgier miast: Makó i Szaroszpatak, ze Słowacji miast: Vranow nad Toplu, Liptowski Mikulasz, Trebiszów i Bardejów, z Czech – Hodonina, a z Ukrainy – Truskawca) oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych różnych szczebli.

W pierwszym dniu XI MDW, tuż po oficjalnym otwarciu, odbyło się uroczyste podpisanie umowy o kontynuacji współpracy partnerskiej pomiędzy Jasłem i Makó (Węgry), przez burmistrz Makó Évę Erzsébet Farkas i burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana, a pod wieczór – ogłoszenie wyników III Konkursu Polskich Win. W drugim dniu winiarskiego święta – zanim uczestnicy MDW przyszli w korowodzie na rynek – w jasielskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza św. z poświęceniem wina.

XI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle były wspaniałym zakończeniem wakacji, w fantastycznym klimacie, jaki są w stanie stworzyć tylko prawdziwi miłośnicy wina: winiarze i inne osoby w pełni doceniające walory tego szlachetnego trunku.

Organizatorzy zadbali także o tych, którzy na degustację wina nie mogli sobie pozwolić. Dla dzieci przygotowali plac zabaw przed urzędem, a dla dorosłych – poza Jarmarkiem Produktów Regionalnych – występy sceniczne. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, popołudniami na plenerowej scenie, ustawionej we wschodniej części rynku można było podziwiać zespoły z: Węgier, Czech, Słowacji i Polski, a wieczorami – występy gwiazd, utrzymane w nieco innym klimacie, które przyciągały tłumy. Gwiazdą pierwszego wieczoru był Stefano Terrazzino & Belli RiBelli, drugiego – kabaret „Pod Wyrwigroszem”. Przed nimi występowali: Piotr Nowak Band i Jass Brass Consort z Mirosławem Witkowskim.

W tegorocznych Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle w „Ogrodach winnych” gościło łącznie 34 wystawców, czego 15 reprezentowało winnice, pozostali, to importerzy, producenci i sprzedawcy sprzętu winiarskiego oraz fundacje i stowarzyszenia. Zwiedzający mogli zapoznać się z około 500 winami, przede wszystkim z Polski, ale również z różnych regionów winiarskich Europy i świata oraz wziąć udział w dotyczących wina konkursach dla publiczności.

Organizatorami XI MDW w Jaśle byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”, Stowarzyszenie Somelierów Polskich oraz „Wino i Przyjaciele”.

js-jdk

{gallery}galerie/XI_MDW{/gallery}