poniedziałek, 22 lipca, 2024

Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle

0
Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle
Udostępnij:

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle ma już 45 lat. Z tej okazji w JDK odbył się jubileuszowy koncert. Zasłużeni pracownicy szkoły otrzymali medale, oznaki honorowe i nagrody a uzdolni uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności.

Szkoła Muzyczna I stopnia w Jaśle obchodzi w tym roku 45-lecie swego istnienia. W tym czasie jej mury opuściło blisko 1500 absolwentów, wśród nich są laureaci konkursów, wielu z nich prowadzi działalność koncertową. Są to m.in.: Filip Berkowicz, Wiesław Delimat, Anna Gorajska, Paweł Juryś, Dominik Karski, Mateusz Mijal, Jadwiga Mroczka, Tomasz Orlof, Wojciech Rolek, Grzegorz Stopa, Michał Wesołowski, Tomasz Woźniak i Seweryn Wróbel.

Od początku istnienia szkoły pracowało tam 75 nauczycieli, w tym znaczna część to jej absolwenci. Szkoła z roku na rok cieszy się dużym zainteresowaniem, chętnych jest dwa razy więcej niż miejsc. Obecnie w szkole kształci się 180 uczniów.

W okresie 45-letniej działalności szkoła wniosła niemały wkład w rozwój życia muzycznego miasta. Liczne koncerty i imprezy o charakterze kulturalnym odbywają się z udziałem uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej, ubogacając ważne wydarzenia – podkreślił Jan Rysz, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle.

Medale, nagrody, przemówienia i koncert

Podczas uroczystości jubileuszowych, które odbyły się na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury wręczone zostały Złote Medale za Długoletnią Służbę. W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej medale wręczyła nauczycielom szkoły senator Alicja Zając. Otrzymali je: Małgorzata Bosak-Skrzyszowska, Maria Janik, Tadeusz Wróbel i Jarosław Stompel.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej dla Jarosław Stompla, Jadwigi Błażowskiej oraz Renaty Osikowicz-Wyroby.

Nauczycielom oraz pracownikom szkoły nagrody przyznał i wręczył podczas uroczystości w JDK także dyrektor Jan Rysz.

Okolicznościowy koncert przygotowali absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle.

Nowe inwestycje

Jubileusz zbiegł się z oddaniem do użytku wyremontowanego i zaadaptowanego na potrzeby szkoły poddasza budynku, w którym funkcjonuje szkoła. Baza dydaktyczna powiększyła się o osiem sal lekcyjnych, w tym salę kameralną. Przybyło ok. 250 m kw. powierzchni. Na parterze powstała nowa szatnia dla uczniów.

Prace prowadzone były etapowo: remont dachu oraz wymiana instalacji, całkowity remont centralnego ogrzewania łącznie z kotłownią, prace wykończeniowe. Środki na realizację zadania szkoła otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dotacji Centrum Edukacji Artystycznej. Całkowity koszt zadania to 880 tys. zł. W najbliższej przyszłości szkoła planuje zakup nowego fortepianu koncertowego, wymianę sprzętu dydaktycznego oraz remont auli. Szkoła została zakwalifikowana do ogólnopolskiego programu termomodernizacji placówek szkolnictwa artystycznego.

W uroczystym przecięciu wstęgi, oprócz przedstawicieli władz samorządowych brał udział także 10-letni Dawid Wojnarowicz, reprezentant uczniów szkoły. – Do tej szkoły chodzę już czwarty rok, gram na saksofonie. Bardzo lubię ten instrument, jest taki piękny i głośny – mówi Dawid. – Bardzo dobrze, że mamy teraz te nowe sale, są bardzo ładne, wszystkim uczniom się podobają.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii w wydarzenia

Ewa Wawro