poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Ján KRLIČKI w MalGalerii

0
Ján KRLIČKI w MalGalerii
Udostępnij:

W MalGalerii w Jaśle do końca grudnia 2015 roku czynna jest wystawa słowackiego artysty Jána KRLIČKI. Prezentowane prace w galerii to przede wszystkim polichromowane rzeźby i płaskorzeźby w drewnie, ale również malarstwo.

– Urodziłem się w Czechach, ponieważ moich rodziców przesiedlili tam w 1950 roku jako politycznie niewygodnych – mówi o sobie autor – Tato był księdzem greko-katolickim. Wróciliśmy na Słowacje dopiero w 1963 roku. Do 15 roku życia bardzo intensywnie rysowałem i malowałem, w czym podporą dla mnie byli moi rodzice. Przyszedł rok 1968, i znowu byłem politycznie niepewny, więc nie mogłem studiować na żadnych studiach a tym bardziej na w wyższej szkole artystycznej – byłem na „INDEKSIE”. Sztuce zacząłem się poświęcić znowu dopiero od lat 90-tych.

 

Zacząłem wystawiać moje prace razem z bratem fotografem w Piešťanoch w 2003 roku.

Oprócz rzeźbienia i malowania Jestem wielkim fanem muzyki, która widoczna jest również w moich pracach. Oprócz sakralnej tematyki, drugim ważnym tematem w moich pracach jest muzyka. Lubię malować i rzeźbić: muzyków, klaunów …. po prostu fascynują mnie ludzie wolni….

Ján KRLIČKA (1954) urodził się w Vrchlabí (w Czeskich Karkonoszach). W roku 1963 razem z rodziną przeniósł się do Preszowa, gdzie żyje i tworzy do dziś.

Jego spostrzegawcza, wrażliwa dusza dla poezji, muzyki i literatury znalazła swoje twórcze natchnienie w otoczeniu przyrody, w rodzinnym domku w strefie rekreacyjnej Sigord, gdzie z dala od zgiełku miasta, czuje się wolny i swobodny. Przywraca wspomnienia, rozwija osobiste historie, odkrywa korzenie ludzkości, reaguje na wszystkie zakłócenia, które redukują harmonię wartości.

Wiara w życiu Jana Krlicki jest najważniejsza. Ale nie wyraża swojej pobożności ostentacyjnie na zewnątrz, ale poprzez wyrafinowaną energie do wnętrza siebie, poparte na solidnym fundamencie wiedzy, pielęgnowaną od dzieciństwa, aż do dnia dzisiejszego.

Biblijne historie przeplatają się ze współczesnym życiem, motywowane ludową tradycją uwzględniającą polichromie płaskorzeźb czy rzeźb świętych, Piet i ukrzyżowania, tworzą filar jego sakralnego postrzegania.

Udział w wystawach:

Zbiorowa wystawa w Galeria Šarišská w Preszowie w 2005 r.,

Atrium Galeria w Preszowie – 2007

Muzeum w Bardejowie – 2009

Słowacka Galeria Narodowa – SNG – Oddział Pezinok – Galeria sztuki naiwnej 2014

Katowice – Insita – 2014 – Malarstwo

Humenne – 2015, Bardejov – 2015, Gorlice – 2015 i teraz w Jaśle

MalGaleria zaprasza do oglądnięcia i zakupu prac nie tylko tego artysty, ale też innych artystów. Adres Galerii: Jasło, ul. 17 Stycznia 189c tel: 501 703 102.

Bogdan Samborski

{gallery}galerie/2015_rok/wystawa_u_samborskich{/gallery}