niedziela, 5 lutego, 2023

#KOMÓRKOMANIA w ZSUiS

0
#KOMÓRKOMANIA w ZSUiS
Udostępnij:

22 lutego br. w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle zorganizowano pod patronatem Fundacji DKMS Polska rejestrację potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego.

Akcja pod nazwą „#KOMÓRKOMANIA” to projekt mający na celu ratowanie czyjegoś życia za pomocą komórki, ale nie tej noszonej przez nas w kieszeni, lecz tej którą każdy z nas nosi w swoim ciele – komórki macierzystej. Życie często bywa przewrotne i każdy może w nieoczekiwanej chwili potrzebować pomocy. Co godzinę w Polsce ktoś słyszy diagnozę – białaczka. Dla pacjentów szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku od zgodnego genetycznie Dawcy, którego jest bardzo trudno znaleźć. Szanse są niewielkie, prawdopodobieństwo wynosi 1:25 000, a przy rzadkim kodzie genetycznym nawet 1:kilku milionów. Wielu pacjentów czeka na Dawcę, więc w ZSUiS zorganizowano akcję #KOMÓRKOMANIA, bo im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „genetycznego bliźniaka”.

Akcję rejestracji poprzedziły pogadanki edukacyjno-informacyjne przeprowadzone w klasach, w których uczniowie skończyli 18 lat, aby uświadomić im, że każdy może komuś uratować życie. Ważną kwestia tych spotkań było obalenie mitów dotyczących pobierania szpiku. Efektem projektu było zarejestrowanie się w Bazie Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku 28 potencjalnych Dawców spośród społeczności szkolnej. Osoby te mają realny wpływ na poprawę sytuacji Pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie.

Projekt doskonale wpisał się w ogłoszony przez MEN „Rok wolontariatu” oraz w misję każdej szkoły, gdyż zadaniem nauczycieli jest wychowywanie młodych ludzi uwrażliwianie na potrzeby innych, uczenie empatii i kształtowanie postaw altruistycznych. Akcja #KOMÓRKOMANIA to doświadczenie, które kształtuje pożądane postawy prospołeczne wśród młodzieży, otwiera uczniów na podobne inicjatywy w przyszłości, a ponadto ugruntowuje wizerunek szkoły w środowisku lokalnym jako inspirującej i podejmującej ważne tematy społeczne.

Organizatorzy z serca dziękują wszystkim, którzy zarejestrowali się w bazie DKMS lub wsparli akcję.

DKMS 2 online DKMS 3 online

ZSUiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj