sobota, 23 września, 2023

Koncert finałowy XIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”

0
Koncert finałowy XIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”
Udostępnij:

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki mogliśmy usłyszeć dzisiaj w Jasielskim Domu Kultury podczas koncertu finałowego XIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. W konkursie zaprezentowało się 60 wykonawców.

Nam organizatorom jest niezmiernie miło, że sala widowiskowa Jasielskiego Domu Kultury jest wypełniona publicznością. To miód na nasze serce. Już 19 lat trwa dla nas tak ważny konkurs. Cieszy nas przede wszystkim fakt, że co roku przybywa dzieci i młodzieży, którzy kultywują tą piękną tradycję śpiewania kolęd, bez których pewnie nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się również, że młodzi ludzie pod okiem nauczycieli i rodziców, szukają wciąż nowych kolęd, sięgają po stare, zapomniane kolędy oraz śpiewają te tradycyjne, najpiękniejsze kolędy polskie – mówiła Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Prezentacje konkursowe jak zauważamy są co roku piękniejsze i staranniejsze. Dzieje się to za przyczyną tego, że mamy bardzo zdolne dzieci i młodzież, ale również dzięki zaangażowaniu nauczycieli i rodziców.  Uczestnicy konkursu jak Państwo zobaczą nie tylko pięknie śpiewają, ale i wspaniale wyglądają – dodała.

Do konkursu każdy uczestnik przygotował dwa utwory: tradycyjną polską kolędę lub pastorałkę  oraz dowolną kolędę lub pastorałkę. 14 grudnia 2013 roku odbyły się eliminacje do konkursu w przedszkolach, a już 19 grudnia jego drugi etap. Komisja w składzie: Zofia Stopińska, redaktor muzyczny Radia Rzeszów, Jerzy Dynia, redaktor muzyczny TV Rzeszów, Ralph Kamiński, wokalista, student V roku wokalistyki na Wydziale Muzyki Estradowej i Jazzu (Akademia Muzyczna w Gdańsku) wysłuchała 43 solistów i 17 zespołów. Dzisiaj odbył się finał tegorocznego konkursu. Laureatom nagrody wręczyli: wiceburmistrz miasta Jasła Leszek Znamirowski, ks. Zbigniew Irzyk, Mirosław Prucnal – właściciel sieci sklepów MPM oraz dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk.

–  Chciałbym wszystkim serdecznie podziękować, szczególnie dzieciom i młodzieży, nauczycielom i rodzicom za udział w konkursie. Gdyby nie ta wspaniała atmosfera w domu: pełna tolerancji i śpiewania kolęd, XIX koncert „Na nutę kantyczek” nie byłby tak liczny. Gratuluję wszystkim poziomu, który jest coraz bardziej wyważony i zmierza ku doskonałości. Wczoraj, miałem okazję posłuchać koncertu naszych laureatów w Polskim Radiu Rzeszów. Był on wspaniały. Dzisiaj mogliśmy usłyszeć finalistów w Jasielskim Domu Kultury. Sama frekwencja świadczy o tym, że jest on rewelacyjny i cieszy się ogromną popularnością – powiedział wiceburmistrz miasta Jasła Leszek Znamirowski.

– Jan Paweł II powiedział kiedyś, że człowiek tworzy kulturę, ale także przez kulturę się staje. Myślę, że właśnie okres Bożego Narodzenia jest tym dobrym, pięknym czasem, kiedy zwłaszcza w Polsce, przez tak piękne kolędy, tworzymy wspaniałą kulturę. Nie wyobrażam sobie, by święta, które przeżywamy co roku, nie były pięknym śpiewem kolęd, które przed chwilą mogliśmy usłyszeć – powiedział ks. Zbigniew Irzyk.

Chciałbym podziękować wszystkim wspaniałym wykonawcom. Rośnie nam wspaniałe pokolenie, które znakomicie czuje się na scenie. Program ten jest bardzo dużym przedsięwzięciem wymagającym logistyki, przygotowań i  dużej pracy. Rezultaty mogliśmy usłyszeć wczoraj w Polskim Radiu Rzeszów oraz na dzisiejszym finałowym koncercie. Jeszcze raz wszystkim dziękuję – powiedział dyrektor JDK Janusz Szewczyk.

Na scenie, podczas koncertu finałowego XIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” , wystąpili: Dominik Krajewski – „W żłobie leży” (Szkoła Podstawowa w Brzyskach), Kinga Tawrell – „Przybieżeli do Betlejem” (Jasło), Kamila Macieik – „W polu szopka” (Zespół Szkół Ponadminazjalnych nr 1 w Krośnie), Klaudia Dereniowska – „Narodził się Jezus Chrystus wśród karpackich naszych gór” (Zespół Szkół Ponadminazjalnych nr 1 w Krośnie), Dominik Sęk – „Z narodzenia Pana” (Jasło), duet Oskar Reczek i Maciej Marciniec – „Dnia jednego o północy” (JDK), Katarzyna Preisner – „Wesołą nowinę” (JDK), Anastazja Stanio – „Gdy śliczna Panna syna kołysała” (Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie), duet Michalina Niemiec i Maja Cecuła – „Aniołki” (Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle), Kacper Nowicki z zespołem – „Nowy Rok Bierzy” (Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle), Wiktor Szafarz z zespołem – „Świeć gwiazdeczko” (Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle), zespół „Fermatki”„Jezusa Narodzonego” (Zespół Szkół Podstawowych w Skołyszynie), Bajkowe nutki – „Śpij Jezu” (Bajkowe Przedszkole w Jaśle), Zofia Preisner – „Zaświeciła jasna gwiazda na niebie” (JDK), Paulina Pawluś – „Przybieżeli do Betlejem” (Zespół Szkół w Warzycach), Aleksandra Małek – „Cicho cicho pastuszkowie” (Publiczna Szkoła Podstawowa w Janowie), Oliwia Hap – „Na zielonej łące” ( JDK), Karolina Juszczyk – „Lulajże Jezuniu” (JDK), Aleksandra Stawarz – „Pójdźmy za światłem” (Gimnazjum nr 1 w Rzeszowie), Klaudia Łopatkiewicz – „Scena to dziwna” (JDK), Zespół Con Brio – „Dzisiaj w Betlejem” (Zespół Szkół nr 2 w Przysietnicy), zespół wokalno-instrumentalny Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle – „Hej lelija”.

Nieobecny był chór Soli Deo, który tego dnia brał udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek, w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym w Rzeszowie, zajmując w kategorii chórów młodzieżowych I miejsce. Więcej tutaj.

Koncert finałowego XIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” można zaliczyć do niezwykle udanych. Był on swego rodzaju przedłużeniem świąt Bożego Narodzenia, gdzie mogliśmy posłuchać znane i mniej znane kolędy i pastorałki, które zabrzmiały tego wieczoru w Jasielskim Domu Kultury z niezwykłą siłą. Publiczność nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Na zakończenie zaśpiewano wspólnie kolędę Przybieżeli do Betlejem.

XIX Konkurs kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek” zorganizowany został przez Jasielski Dom Kultury po raz 19-ty. Wystąpili w nim: dzieci i młodzież z województwa podkarpackiego, województw ościennych, soliści i zespoły z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Jego celem jak mówiła instruktorka muzyki JDK Ewa Grzebień, jest – ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd i pastorałek oraz prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i ich nauczycieli.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Weronika Samborska

***

Klasyfikacja przedstawiała się następująco:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

W kategorii solistów:

Kl. I-III                                                                               

1 nagroda – Dominik Sęk

2 nagroda – ex quo Kinga Tawrell („Przybieżeli do Betlejem”, Jasło) i Dominik Krajewski

3 nagroda – ex quo-Natalia Domaradzka i Marysia Pająk

Wyróżnienie: Nicola Dubis

Kl. IV-VI

1 nagroda- Aleksandra Małek

2 nagroda-  ex quo Paulina Pawluś i Katarzyna Preisner

3 nagroda – Julia Jakóbiec

Wyróżnienie: Aleksandra Szala

W kategorii zespołów:

1 nagroda – Duet Oskar Reczek – Maciej Marciniec- JDK Jasło

2 nagroda – Zespół FERMATKI- ZSP w Skołyszynie

3 nagroda ex quo:  Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka i Zespół wokalny SP w Szebniach

Wyróżnienia:  Zespół wokalny SP w Warzycach

Duet Hanna Pętlak – Aleksandra Stryszak-ZSP w Umieszczu

GIMNAZJA:

W kategorii solistów:

1 nagroda – Oliwia Hap

2 nagroda – ex equo: Aleksandra Stawarz i Karolina Juszczyk

3 nagroda- ex quo Klaudia Łopatkiewicz i Ewelina Krawczyk

Wyróżnienia: Daria Reczek, Julia Kawa

W kategorii zespołów:

1 nagrody nie przyznano

2 nagroda – Zespół CON BRIO – ZS nr 2 w Przysietnicy                                      

3 Nagroda – Zespół Regionalny „Sądeczoki”

Zespół wokalny- Gimnazjum  w Szebniach

Wyróżnienie: zespół Tarnina – GOK w Tarnowcu

SZKOŁY ŚREDNIE:

W Kategorii solistów:

1 nagroda -Kamila Macieik

2 nagroda – Kamila Mokrzycka i Klaudia Dereniowska

3 nagroda – Beata Rzeźnik

W kategorii zespołów:

1 nagroda – Zespół wokalno- instrumentalny-  ZS nr 4 w Jaśle

2 nagroda – ex equo Zespół Javanica- Spółdzielczy Dom Kultury Stalowa Wola i Chór SOLI DEO- I LO w Jaśle

3 nagrody – nie przyznano

 

Laureatom gratulujemy!

 

NAJNOWSZE

POPULARNE