11 listopada 1918 roku Polacy odzyskali upragnioną niepodległość. Wiele pokoleń Polaków czekało na tę chwilę z utęsknieniem i nadzieją, ale dopiero po 123 latach niewoli ojczyzna nasza powróciła na mapę Europy.
Ta data stanowi symboliczny akt miłości do Ojczyzny, kojarzy się z walką i zwycięstwem.
I tak w przeddzień 97 rocznicy tego wydarzenia w Zespole szkół w Osobnicy odbyła się uroczysta akademia. Była to prawdziwa lekcja historii mówiąca o odzyskaniu przez Polaków niepodległości.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością dyrektor ZS w Osobnicy – Antoni Wydro oraz proboszcz naszej parafii – ks. Czesław Szewczyk. W uroczystości brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice. Trudne treści zostały przekazane w przystępny, dostosowany do wieku odbiorców sposób.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu pocztu sztandarowego rozpoczęła się część artystyczna , na którą zaprosił konferansjer Wojciech Ryznar – uczeń kl. III gimnazjum. W rolę nauczycielki historii wcieliła się Iwona Gawron, natomiast w klasową prymuskę Kornelia Kuchta. Uczniów zagrali: Mateusz Synowiecki, Eryk Pieniążek, Andrzej Dybaś, Zuzanna Dybaś i Amelia Domagała. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego świetnie odegrał Konrad Mazur. Wszyscy biorący udział uczniowie kl. I a gimnazjum doskonale poradzili sobie z pokonaniem tremy i opanowaniem emocji.
Podczas apelu uczniowie naszej szkoły zaprezentowali również pieśni patriotyczne i legionowe, które nadały akademii uroczystego i podniosłego charakteru. Wśród uzdolnionych muzycznie wokalistów znaleźli się: Amelia Domagała („Niepodległość”), Krystian Bąk („Rota”), Marta Ulaszek („My Pierwsza Brygada”), Liliana Szpak i Nikola Bigos („Przybyli ułani pod okienko”), Aleksandra Brągiel („Żeby Polska była Polską”).
Dopełnieniem przygotowanego programu były dwie prezentacje multimedialne do melodii Paula de Senneville’a. Jedna z nich przedstawiała zdjęcia dwóch cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, znajdujących się właśnie na terenie Osobnicy. Z kolei druga – urokliwe zakątki naszej miejscowości. Wszystkie wykorzystane zdjęcia wykonał Bartosz Dubiel. Muzyka wprowadziła niemal wszystkich w nostalgiczną zadumę nad przeszłością.
Na koniec uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły, który podziękował wszystkim za przygotowanie tej uroczystości. W swoim wystąpieniu poruszył również – tak trudny w dzisiejszych czasach – temat patriotyzmu.
W przygotowanie apelu zaangażowani byli: Grzegorz Łącki (oprawa muzyczna), Jacek Bukowiec (prezentacja multimedialna), Beata Kapanowska (wykonanie scenografii). Nad całością czuwała Lidia Dubiel.
Lidia Dubiel