poniedziałek, 6 lutego, 2023

Koncert kolęd – Chór Soli Deo w „Kościółku”

0
Koncert kolęd – Chór Soli Deo w „Kościółku”
Udostępnij:

5 stycznia br, w kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle mogliśmy wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Soli Deo z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Koncert przeplatany był prezentacjami recytatorów z Jasielskiego Domu Kultury.

Pierwszy występ chóru Soli Deo odbył się w 2006 roku. Jego powstanie zainicjowali: Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz katecheta ks. Andrzej Sroka. Śpiewają w układzie czterogłosowym, dedykując swój śpiew Bogu. – Każdy z członków chóru w większym lub mniejszym stopniu doznaje przeświadczenia, że muzyka w swej najszlachetniejszej wartości jest przeznaczona na chwałę Bożą, a skoro jest owocem twórczej myśli i artyzmu, stanowi najpiękniejszy przejaw uwielbienia Stwórcy przez stworzenie – piszą na swojej stronie.

Podczas niedzielnego wieczoru mogliśmy wspólnie z chórem Soli Deo i recytatorami Jasielskiego Domu Kultury oddać chwałę Bogu poprzez wspólny śpiew i modlitwę, kontynuując piękną tradycję wspólnego kolędowania, trwając nadal w świątecznym nastroju. – Pamiętamy te chwile, gdy gromadziliśmy się przy stołach wigilijnych, wyczekując pierwszej gwiazdki, tego szczególnego obrazu Boga, który z wysoka przychodzi do ludzi na ziemię. Niech te kolędy, które zaraz zaśpiewamy będą zaproszeniem Pana Boga do naszych serc, ale również do wszelkich relacji, jakie tworzymy z ludźmi w naszych domach i rodzinach – mówił ks. Łukasz Mariuszyc z kościoła pw. św. Stanisława BM w Jaśle.

W czasie występu mogliśmy usłyszeć znane kolędy i pastorałki: Przybieżeli do Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Gdy się Chrystus rodzi, Lulajże Jezuniu, Anioł Pasterzom, Nad Betlejem, Północ już była, A cóż z tą dzieciną, Już Cię żegnamy, Paśli pasterze woły, Anioł pasterzom mówił, Skrzypi wóz, W malutkiej stajence, O gwiazdo betlejemska, Nad Betlejem ciemna noc, czy Nuż my dziś krześcijani.

W skład chóru Soli Deo wchodzą: Eliza Banaś, Paulina Dacyl, Izabela Filip, Michał Grandus, Zuzanna Gałuszka, Natalia Hołowicka, Magdalena Kolbusz, Karolina Korczykowska, Wojciech Michalski, Aleksandra Mistaczowicz, Kornelia Mistaczowicz, Aleksandra Morszczyk, Dominika Musiał, Gabriela Nowak, Anna Pater, Katarzyna Rewiś, Justyna Ryba, Mateusz Ryba, Patrycja Samborska, Regina Socha, Marcin Staniszewski, Hubert Syzdek, Anna Szajna, Franciszek Szmyd, Paulina Śliwa, Dariusz Trzeciak, Zuzanna Walaszczyk, Mateusz Wielgosz, Gabriela Wojdyła, Karolina Zajdel, Mateusz Zięba oraz Patrycja Żychowska. Dyrygentem chóru jest mgr Monika Twarduś, natomiast opiekunem ks. Łukasz Mariuszyc (wcześniej ks. Andrzej Sroka).

Oficjalna strona chóru Soli Deo: http://www.solideo.art.pl.

Tego wieczoru, oprócz chóru zaprezentowali się również recytatorzy z Jasielskiego Domu Kultury: Mateusz Knapik, Pola Gołębiowska oraz Patrycja Świszcz. Do występu przygotowała ich Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK.

Organizatorami wydarzenia byli: chór Soli Deo, parafia pw. św. Stanisława BM w Jaśle oraz Jasielskim Dom Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Weronika Samborska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj