wtorek, 6 czerwca, 2023

Liczy się wiedza

0
Liczy się wiedza
Udostępnij:

Trzyosobowe reprezentacje wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów jasielskich wzięły udział w konkursie wiedzy o Grupie LOTOS – partnerze strategicznym projektu edukacyjnego Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM, już drugi rok realizowanego przez Miasto Jasło. Konkurs odbył się 5 maja w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle.
Najlepszy wynik i I miejsce zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8, tuż za nią uplasowali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4, III miejsce zaś zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Pozostałe reprezentacje szkolne otrzymały wyróżnienia.Biorący udział w konkursie uczniowie do rozwiązania mieli test wiedzy o programach społecznych Grupy LOTOS, wykonywali zadania praktyczne, a także przygotowywali krótką prezentację zachęcającą koleżanki i kolegów do udziału w Jasielskiej Lidze Naukowej z LOTOSEM.

Celem konkursu było podkreślenie roli Grupy LOTOS jako partnera wspierającego nowoczesną edukację w naszym Mieście oraz promowanie wśród uczniów mody na naukę poprzez zainteresowanie ich działalnością badawczą kolegów w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. – To dla nas niezwykle ważne, że nadal możemy wspierać ten unikalny projekt. Ubiegłoroczne rezultaty i wyniki przerosły nasze oczekiwania i potwierdziły, że inwestowanie w dzieci i młodzież jest bezcenne – mówił podczas konkursu Roman Kościow, przedstawiciel LOTOS Infrastruktura w Jaśle.

W tym roku szkolnym realizowane są 93 projekty badawcze: 8 w przedszkolach, 39 w szkołach podstawowych i 46 w gimnazjach. – Wasze koleżanki i koledzy biorący udział w projekcie, a także wy wszyscy tutaj obecni potwierdzacie, że wiedza jest niezwykle istotna, ale przede wszystkim to, że może być niezwykle ciekawa i interesująca – powiedział na podsumowanie konkursu burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Szczegółowe informacje o projekcie, zespołach badawczych i tematyce projektów realizowanych przez jasielskie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja można uzyskać na stronie http://jasielskaliganaukowa.pl/

***

Projekt edukacyjny Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM realizowany pilotażowo w roku szkolnym 2013/2014 przez Miasto Jasło pozwolił opracować systemowe rozwiązanie wspierania uzdolnień uczniów.

Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM realizowana w partnerstwie z Grupą LOTOS jest adresowana do uzdolnionych uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum. Niewątpliwą zaletą projektu jest spójna koncepcja programowa i organizacyjna. Istniejący lokalny system opieki nad uczniem zdolnym został wzbogacony o działania wykorzystujące kreatywną i atrakcyjną dla uczniów metodę projektową opartą na strategii PBL (Problem Based Learning) czyli uczeniu się na bazie problemu.

Projekt daje uczniom jasielskich szkół i przedszkoli możliwość opracowania małego projektu naukowo-badawczego pod kierunkiem nauczyciela – opiekuna Ligi oraz publicznego zaprezentowania jego wyników przed komisją specjalistów. Problematyka projektu może obejmować dziedzinę humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i artystyczną na 4 poziomach edukacyjnych: przedszkolnym, wczesnoszkolnym, klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjalnym. Najwyżej ocenione uczniowskie projekty badawcze zostają nagrodzone podczas gali podsumowującej wyniki Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM pod koniec roku szkolnego.

UMJ

{gallery}galerie/2015_rok/liga_z_lotosem{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj