Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach zajęli II miejsce w konkursie historycznym, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.
Młodzież z Liceum w Kołaczycach kolejny raz przekonała się, ile tajemnic kryje jeszcze historia Małej Ojczyzny, a jej odkrywanie może się okazać piękną i wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu, także dla młodych ludzi. Katarzyna Sypień, Karolina Makara, Jakub Przewoźnik, uczniowie klas pierwszych, przygotowując się do Konkursu Historycznego „Młodzi o przeszłości”, poznali losy dwóch braci Kołeczków, pochodzących z Kołaczyc. Obaj poświęcili się służbie wojskowej. Stanisław w 1939r. walczył i zginął pod Modlinem, za co został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, zaś Franciszek po bitwie nad Bzurą trafił do Oflagu w Murnau, gdzie m. in. działał w konspiracji, brał udział w redagowaniu obozowego biuletynu, tłumaczył teksty z języka rosyjskiego i francuskiego. W jego wspomnieniach, które stanowiły najważniejsze źródło historyczne, znajdują się też wzmianki o życiu kulturalnym obozu i edukacji. Sam uczestniczył w wykładach z literatury
i historii Polski, Anglii, Francji i Rosji. Po wojnie podzielił los wielu Polaków i pozostał na emigracji w Stanach Zjednoczonych. W tej sytuacji jego działania skupiały się na pielęgnowaniu pamięci o Polsce, komentowaniu powojennej sytuacji w kraju, kontaktach ze środowiskami polonijnymi. Wśród materiałów źródłowych, do których dotarła młodzież, znajduje się nawet list Jana Karskiego do Franciszka.
Młodzi pasjonaci historii, szukając materiałów źródłowych, „przekopali” archiwa, kroniki rodzinne, odbyli wiele rozmów i wywiadów. Na tej podstawie stworzyli ciekawą i bogatą merytorycznie prezentację ilustrującą niezwykłą historię niezwykłych ludzi. Przekonali się, że bohaterów znaleźć można nie tylko w podręcznikach historii, ale i w najbliższej okolicy – wśród swoich.
LO Kołaczyce