środa, 6 listopada, 2024

Nie będzie modernizacji Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu

0
Nie będzie modernizacji Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu
Udostępnij:

Radni powiatu jasielskiego nie zgodzili się na to, by Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle starał się o środki unijne na modernizację Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu.

Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle razem z podobną placówką ze słowackiego Vranova nad Topl’ou chciał przystąpić do realizacji partnerskiego projektu w ramach programu współpracy transgranicznej. Realizowany miał być w ramach zacieśnienia współpracy jednostek edukacyjnych na rzecz propagowania dziedzictwa kulturowego polsko-słowackiego pogranicza.

W ramach tego projektu MDK w Jaśle planował modernizację administrowanego przez siebie Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Stanisława Zająca senatora Rzeczypospolitej Polskiej w Foluszu. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle dyrektor MDK Grażyna Leończuk, przedstawiając radnym założenia projektowe podkreślała atrakcyjność Parku odwiedzanego przez setki turystów tygodniowo. Z pozyskanych środków zamontowany miałby być monitoring, kupiona mobilna scena, która potrzebna jest do organizowania imprez plenerowych i nowe ławki. Całe otoczenie zostałoby zrewitalizowane. Wartość całego projektu to ponad pół miliona złotych, z czego wkład własny do udziału w zadaniu, jaki musiałby zapewnić powiat, 15 procent, czyli 77 tys. zł.

Radni nie przyjęli jednak wymaganej do złożenia wniosku uchwały (5 za, 11 przeciw, 3 wstrzymujące się)

Podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie radny Franciszek Miśkowicz zarzucił Grażynie Leńczuk, że o projekcie poinformowała radnych w ostatniej chwili, w dniu kiedy upływa termin składania wniosków.

Konkurs ogłoszony był w lipcu. Z partnerem spotykamy się od maja. Przez cały ten czas przygotowywaliśmy ten projekt, wspólnie zastanawiając się nad tym co kupimy, w co i jak doposażymy to miejsce jakim jest Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej. Całość projektu opiewa na kwotę 511 tysięcy złotych, z czego 60 procent to jest nasza część, a 40 procent to jest część słowacka – wyjaśniała G.Leńczuk. – Pełnomocnictwo od naszego partnera mam z dnia 12 września. Władze tamtejszej pani dyrektor podpisały jej pełnomocnictwo w sprawie zabezpieczenia środków dopiero teraz, a więc ja nie mogłam wcześniej podjąć jakiekolwiek decyzji. Natomiast poinformowałam zarząd powiatu o zamiarze przystąpienia do projektu.

Przeciwni temu projektowi byli m.in. radni Adam Kmiecik i Bogusław Kręcisz. Ich zdaniem, mając w perspektywie rozbudowę szpitala, powiatu nie stać na wspomniany wkład własny.

Będę głosował przeciwko temu projektowi. Jeśli pani dyrektor rozmawia z partnerem słowackim w maju, a radni dowiadują się pięć minut przed sesją to coś jest nie tak. Ja oczekuję od kierowników jednostek poważniejszego traktowania radnych powiatowych – stwierdził Kmiecik.

– Tak naprawdę zobowiązanie powstaje dopiero w momencie kiedy ten projekt przejdzie, a my podpiszemy umowę. Jeżeli nie będziemy w stanie zabezpieczyć takich środków w budżecie to po prostu odstąpimy od podpisania umowy natomiast kierujemy taki wniosek, aby nie narazić się na zarzut możliwości pozyskania pieniędzy unijnych i że z tego żeśmy nie skorzystali. Dlatego prosimy o to, aby pozytywnie podejść do tego tematu i dać szansę poszukiwania środków – ripostował wicestarosta Tadeusz Górczyk.

O poparcie wniosku apelował do radnych Stanisław Mlicki, członek zarządu powiatu. – 77 tysięcy po naszej stronie to nie jest duża kwota, a Folusz jest taką perełką, gdzie przyjeżdża bardzo dużo ludzi. I tak będziemy musieli własne pieniądze wydać i pójdą one na sam monitoring, a nie jeszcze na zakup mobilnej sceny, która będzie służyła powiatowi i jego wszystkim jednostkom – mówił.

Zdecydowana większość radnych była jednak przeciw, projekt uchwały został odrzucony.

Ewa Wawro

Artykuł powiązany:

Spędź czas aktywnie – Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej na Foluszu