
Niezwykle interesującym i jeszcze nie odkrytym miejscem na mapie powiatu jasielskiego jest Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej na Foluszu. Znajduje się on bezpośrednio przy głównej drodze przebiegającej przez miejscowość, naprzeciwko Domu Pomocy Społecznej. Jest tam bardzo łatwo trafić a dodatkowym atutem jest fakt, iż można tam przy samym wejściu do parku, zostawić samochód w bezpiecznym miejscu.
Celem utworzenia tegoż parku w 2010 roku, była chęć stworzenia miejsca o charakterze edukacyjno rekreacyjnym zarówno dla dzieci jak i osób starszych. Miejsce utworzenia parku nie było wybrane przypadkowo, gdyż szukano obszaru o wysokich walorach krajobrazowych w związku z czym wybrano właśnie Folusz. Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej znajduje się w bezpośredniej otulinie Magurskiego Parku Narodowego, pośród lasów buczyny karpackiej tuż nad samym brzegiem potoku Kłopotnica. Jest to miejsce otwarte dla wszystkich zwiedzających, w związku z czym przy ładnej i ciepłej pogodzie, można spodziewać się tam naprawdę sporej liczby osób. Infrastruktura w parku została przystosowana do wypoczynku zarówno biernego jak i aktywnego. Powstało bardzo wiele ścieżek, przy których rozstawione zostały tablice informacyjne dotyczące flory i fauny tego terenu, tak aby podczas spacerów, każdy mógł wzbogacić swoją wiedzę. Tereny wzdłuż ścieżek wzbogacono o posadzenie tam różnych gatunków roślin, które bardzo dobrze wkomponowują się w otoczenie.
Bardzo ciekawa jest z punktu widzenia turysty ścieżka, która prowadzi wzdłuż potoku Kłopotnica, która jest niezwykle malownicza i najchętniej uczęszczana w szczególności w upalne dni, ponieważ można dosłownie wejść do potoku, którego szum słychać w całym parku. Wzdłuż ścieżek znajdują się liczne ławeczki, na których można usiąść i pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Dla osób pragnących spędzanie wolnego czasu aktywnie, przygotowano boisko do gry w siatkówkę plażową oraz duży plac zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi mają do dyspozycji huśtawki, zjeżdżalnie, ścieżki spacerowe oraz liczne drabinki. Bardzo dużą atrakcją jest miejsce do grillowania, gdzie nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych można spokojnie grillować w dużej, zadaszonej wiacie. Dodatkowo są również tam mniejsze grille znajdujące się na świeżym powietrzu, w pobliżu każdego ustawiono po kilka ławek, tak aby można było tam usiąść większą grupą. Jest to miejsce, gdzie można zorganizować również wycieczki szkolne połączone z lekcją w terenie na temat flory i fauny tej części Beskidu. Stworzono tam również okazałe oczko wodne, nad którym wzniesiono mały, drewniany mostek, po którym można przejść prawie nad sam potok Kłopotnica. Brzegi tego oczka wodnego, zostały wykonane z lokalnych kamieni, dzięki czemu symulują górski staw. Ciekawostką jest fakt, iż w tym oczku wodnym można spotkać pływające żaby, których jest tam stosunkowo dużo, a ich rechot może umilić wieczory spędzone na obszarze Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej na Foluszu. Na obrzeżach znajduje się mini amfiteatr, gdzie odbywają się cykliczne wydarzenia, które na stałe są już powiązane z tym miejscem, na przykład Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej. Jako ciekawostkę, trzeba dodać że po drugiej stronie drogi, naprzeciwko wejścia do Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej, znajduje się figura Świętego Michała Archanioła, który jest patronem powiatu jasielskiego. Obecnie administratorem i instytucją odpowiedzialną za stan techniczny i utrzymanie parku jest Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.
Będąc na Foluszu w Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej, można również pokusić się o dalszą wędrówkę w stronę Diablego Kamienia z którym związanych jest wiele legend. Stosunkowo blisko znajduje się również największy w tym rejonie wodospad – Magurski, który jest w szczególności bardzo okazały na wiosnę podczas roztopów lub po intensywniejszych opadach deszczu. A uzupełnieniem pobytu na Foluszu powinna być wizyta na łowisku pstrąga, gdzie można zjeść własnoręcznie złowioną świeżą rybę. Jest to idealne miejsce, żeby uciec na chwilę za miasto na łono natury.
Tekst i zdjęcia Katarzyna Płazińska
{gallery}galerie/16_rok/park_folusz{/gallery}
Artykuł powiązany:
Nie będzie modernizacji Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu