Mieszkańcy Jasła mieli okazję zwiedzić mobilne Muzeum Jana Pawła II. Ekspozycja jest zbiorem bezcennych pamiątek po Ojcu Świętym, które w oryginalny sposób zostały zaprezentowane.
Na, pierwszy po kanonizacji, Dzień Papieski zaproszono do Jasła Mobilne Muzeum Jana Pawła II, które jest projektem Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.
To, mające na celu promowanie myśli i nauczania Ojca Świętego, przedsięwzięcie zaintrygowało Zbigniewa Drankę, który to wszystko zorganizował przy wsparciu finansowym włodarzy powiatu, miasta i gminy Jasło. Pomocni byli również Młodzieżowy Dom Kultury, Moc Wolontariatu, Drukarnia Frogart, Restauracja „U Schabińskiej”.
Przez trzy dni usytuowaną na jasielskim rynku w 18-metrowym pojeździe, o wysokości 4 metrów, wadze przekraczającej 18 ton i powierzchni wystawienniczej 62 m kw., zwiedziły setki osób. Nie kryli zadowolenia, podobnie jak mieszkańcy Dębowca, Nowego Żmigrodu i Folusza, gdzie ten okazały pojazd pojechał z Jasła, także na trzy dni.
W Mobilnym Muzeum udostępnia się osobiste pamiątki przekazane przez: kardynała Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły oraz archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Wśród eksponatów należących kiedyś do Jana Pawła II są: brewiarz, którego używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo.
Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie
Tekst ukazał się w numerze 42 z dnia 15 października br. tygodnika Nowe Podkarpacie
{gallery}galerie/mobilne_muzeum{/gallery}