wtorek, 6 czerwca, 2023

Nowoczesna fabryka mebli w Warzycach ruszyła oficjalnie

0
Nowoczesna fabryka mebli w Warzycach ruszyła oficjalnie
Udostępnij:

Grupa Nowy Styl wybudowała w Jaśle najnowocześniejszą fabrykę mebli biurowych w Europie. Kosztowała 118 mln zł, z czego 40 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To już 6 fabryka uruchomiona przez Grupę w strefie przemysłowej w Warzycach.

Funkcjonuje już od jesieni ub. r., ale dopiero wczoraj nastąpiło oficjalne przecięcie symbolicznej wstęgi. Razem z właścicielami Grupy Nowy Styl sukces świętowali licznie przybyli goście; nie zabrakło lokalnych parlamentarzystów, przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu, reprezentantów instytucji i placówek współpracujących z Nowym Stylem oraz pracowników. Nowa Fabryka Mebli Biurowych zlokalizowana jest przy ul. Fabrycznej 8 w Jaśle, jako jeden z 6 jasielskich zakładów produkcyjnych Grupy. Obiekt o łącznej powierzchni 24 tys. m2, oprócz hali fabrycznej zawiera również nowoczesną przestrzeń biurową, do której zostali przeniesieni pracownicy pionu handlowego. Powierzchnia fabryki odpowiada 6 boiskom piłkarskim lub 688 basenom olimpijskich. Budowa fundamentów wymagała zużycia 2596 m3 masy betonowej oraz 195 ton stali zbrojeniowej. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, we wnętrzu fabryki zamontowano 3450 tryskaczy przeciwpożarowych, czyli prawie trzy razy więcej niż posiada słynna Fontanna Bellagio w Las Vegas. Podczas budowy ułożono ponad 200 kilometrów kabli elektrycznych i teletechnicznych. Gdyby ustawić w jednej linii wszystkie ciężarówki, które dostarczyły wyposażenie do fabryki, szpaler miałby 3,5 km długości.

Konsekwentnie w Warzycach

Wybór lokalizacji dla nowej fabryki nie był przypadkowy. Jest jednym z sześciu zakładów produkcyjnych, jakie Grupa Nowy Styl zlokalizowała w specjalnej strefie przemysłowej przy ulicy Fabrycznej w Jaśle. Zatrudnionych jest obecnie blisko dwa tysiące osób., w tym 90 w fabryce mebli. W większości są to pracownicy biurowi przeniesieni do nowego obiektu z Krosna.

Wybudowany od podstaw nowy obiekt, zastąpił dotychczasową fabrykę Nowego Stylu w Krośnie. Właściciele podkreślają jednak, że dla nich nie było to przeniesienie fabryki do Jasła, ale ulokowanie jej pomiędzy obydwoma miastami. – My zawsze pozostaniemy firmą krośnieńską – zaznacza Adam Krzanowski, prezes Zarządu Grupy Nowy Styl.

Fabryka mebli w Jaśle jest trzy razy większa od swojej poprzedniczki w Krośnie i ma prawie sześciokrotnie większą wydajność. Co siedem sekund z linii produkcyjnej schodzi jakiś detal, na przykład blat stołu, bok szafy czy drzwi do szafy.

Fabryka Mebli Biurowych to kolejny krok do osiągnięcia przez Grupę Nowy Styl pozycji nr 1 na europejskim rynku mebli biurowych, na dzień dzisiejszy zajmuje 4 pozycję. W ciągu niecałych 25 lat działania Grupa Nowy Styl od producenta ekonomicznych krzeseł stała się dostawcą kompleksowych rozwiązań do biur i miejsc użyteczności publicznej. Firmą produkującą meble i krzesła biurowe w najnowocześniejszej fabryce w Europie, oraz świadczącą największym europejskim korporacjom zaawansowane usługi wyposażania wnętrz w oparciu o: dogłębną analizę specyfiki i potrzeb klienta, efektywność i organizację pracy, ergonomiczne rozwiązania akustyki. Dzięki doświadczeniu oraz zapleczu technologiczno-produkcyjnemu każda oferta jest „szyta na miarę”.

Nowoczesność i wydajność

Już na wejściu duże wrażenie robi kompleksowa aranżacja wnętrz biurowych poprzedzona wielopłaszczyznowymi badaniami preferencji oraz potrzeb pracowników, tak aby stworzyć przestrzeń możliwie jak najbardziej efektywną. Nowoczesne przestrzenie do współpracy w grupach, strefy wyciszenia i pracy koncepcyjnej, a także relaksu służą optymalizacji warunków pracy. Ogromna, wyposażona w najnowocześniejsze technologie hala produkcyjna, główna linia technologiczna obsługiwana jest zaledwie przez kilkanaście osób. Łącznie z pakowaniem i logistyką na jednej zmianie pracuje około sześćdziesiąt osób.

Linie technologiczne zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić pełną elastyczność produkcji i minimalne czasy przezbrojeń. Produkcja nie jest prowadzona w oparciu o partie materiału, ale wyłącznie na podstawie złożonych zamówień klientów w tak zwanym systemie „just in time” – tylko to co zostało zamówione, bez tworzenia zapasów. Wyprodukowanie 1 sztuki lub 100 sztuk odbywa się z jednakową wydajnością, co znacząco wpływa na jakość oferowanych produktów oraz skraca czas realizacji zamówień. – Nigdzie na świecie nie produkuje się jednej sztuki biurka tylko zawsze sto tego, pięćdziesiąt tamtego czy tysiąc innego. W tej fabryce minimalna partia produkcyjna to jedna sztuka. Każda sztuka następująca po sobie na głównej linii może być innego koloru, grubości i nie tracimy przy tym na wydajności. Ta wydajność, którą mamy, to jest siedem sekund na jeden detal. Jest to niezależne czy my produkujemy te detale w takich samych ilościach tysiąca sztuk czy każdy z tysiąca sztuk jest innym elementem – wyjaśnia Adam Krzanowski.

Główny proces produkcyjny jest w pełni zautomatyzowany i obsługiwany wyłącznie przez maszyny – od magazynowania i przygotowania materiałów do rozkroju aż do skompletowania gotowych komponentów mebla w jednym miejscu. Dodatkowo, automatyka wspiera procesy pakowania i montażu.

Polska rajem dla inwestorów?

Spółka braci Krzanowskich to obecnie czwarty europejski producent krzeseł i mebli biurowych w Europie, obecny w ponad stu krajach na całym świecie, posiadający czternaście zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Ukrainie i Rosji. Grupa działa w oparciu o sześć marek produktowych oferujących szeroki wachlarz rozwiązań: Nowy Styl, BN Office Solution, Grammer Office, Rohde&Grahl, Forum Seating oraz Baltic Wood.

Bracia Krzanowscy udowadniają, że Polska jest bardzo dobrym krajem do rozwijania biznesu. Ponad połowa wyrobów jest realizowana w polskich zakładach, bo jak podkreśla Adam Krzanowski to dobre miejsce do inwestowania.

– Polska jest fantastycznym miejscem do robienia biznesu. Mamy porównanie, ponieważ działamy w na wielu rynkach światowych. Możemy wszędzie porównać podatki, prawo pracy i masę innych elementów. Mając to porównanie powiem, że Polska jest absolutnie dobrym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej – przyznaje A. Krzanowski. – Uważam, że ci, którzy narzekają nie wiedzą o czym mówią.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z otwarcia Fabryki Mebli w Warzycach

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj