poniedziałek, 15 lipca, 2024

Osiągnięcie jasielskiej gimnazjalistki

0
Osiągnięcie jasielskiej gimnazjalistki
Udostępnij:

Duży sukces osiągnęła Gabriela Panaś, uczennica klasy trzeciej Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Zajęła ona trzecie miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „KRĄG” w kategorii prac indywidualnych w formie albumowej na temat: „Sławni Polacy – wodzowie i żołnierze”.

Podopieczna historyka i regionalisty, Wiesława Hapa, przygotowała bardzo ciekawą pracę historyczno-plastyczną. Ujęła temat konkursowy w sposób oryginalny, a jego bohaterami były … kobiety-żołnierze. Młoda autorka postanowiła ukazać ich rolę w ważnych wydarzeniach dziejów Polski, kiedy ramię w ramię z mężczyznami walczyły o wolną i niepodległą Ojczyznę. Ukazała patriotyczną postawę tak trwale zapisanych w historii oręża polskiego kobiet jak m.in. Anna Dorota Chrzanowska, Joanna Żubr, Barbara Bronisława Czarnowska, Anna Pustowójtówna, Emilia Plater, Aleksandra Zagórska, Maria Wittek, Danuta Siedzikówna.

Młoda laureatka tak odnosi się do swojego osiągnięcia: „Moja praca w konkursie polegała przede wszystkim na wyszukiwaniu wiadomości i ciekawostek historycznych wykorzystując do tego różne źródła informacji. Kolejnym etapem było znalezienie interesujących zdjęć i stworzenie portretów kobiet rysowanych ołówkiem. Ostatnim zadaniem było połączenie ze sobą wszystkich elementów aby nadać temu formę albumu. Uczestnictwo w konkursie wzbudziło moją ciekawość i chęć poznania losów kobiet, które na równi z mężczyznami brały czynny udział w bitwach, powstaniach i wojnach. Dzięki pracy nad stworzeniem albumu rozwinęła się moja kreatywność i zrealizowałam pomysł połączenia ciekawych faktów historycznych ze swoim zainteresowaniem, czyli malarstwem”.

Opiekun uczennicy dodaje: „Bardzo cieszę się z sukcesu Gabrysi. Dotychczas jakoś szczególnie nie interesowała się historią, ale wiedziałem o jej pasji plastycznej. Dlatego zaproponowałem jej udział w tym projekcie, który łączył ze sobą te dwie dziedziny. I jak widać, świetnie sobie z tym poradziła. Najważniejsze, że uwierzyła w siebie, poszerzyła swoją wiedzę historyczną oraz zdobyła nowe doświadczenia w trudnej sztuce rysunku”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KRĄG” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ideą konkursu jest: szerzenie wśród młodzieży wiedzy o historii Polski, propagowanie polskich tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych oraz aktywizacja miłośników historii poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań.

/dr/