wtorek, 16 kwietnia, 2024

Otwarcie Generatora Nauki – już 19 października

0
Otwarcie Generatora Nauki – już 19 października
Udostępnij:

Już 19 października (środa) odbędzie się uroczyste otwarcie Generatora Nauki Gen. To miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje pasje, zainteresowania, uczyć się i spotykać. Zapraszamy w tym dniu w godz. od 15 do 19.

Na potrzeby GENu zaadaptowano budynek dawnej szkoły podstawowej, który po reformie edukacji opustoszał, bo uczniowie zostali przeniesieni do budynku po dawnym gimnazjum, dysponującym salą sportową. W Generatorze znajdziemy m.in.: strefę ekspozycyjną, strefę kreatywności, mediatekę, coworking czy Pracownię Aktywności Społecznych (PAS).

Obecny czas jest czasem trudnym na otwieranie nowych obiektów, między innymi dlatego, że wiąże się z kolejnymi wydatkami. Ale kryzys minie, jak każdy, a czekanie na lepszy czas z działaniami służącymi rozwojowi zawsze przynosi więcej strat niż zysków. Szczególnie teraz po dwóch latach pandemii, po czasie pełnym lęku, izolacji, długim nauczaniu w trybie zdalnym. Ten czas w znaczący sposób wpłynął zarówno na wiedzę dzieci i młodzieży, jak również na chęć integracji dzieci, młodzieży osób starszych. Dlatego mimo wielu dodatkowych trudności to idealny moment na otwarcie GENu – miejsca spotkań mieszkańców w każdym wieku, miejsca zdobywania wiedzy, rozwijania pasji, miejsca zabawy i uśmiechu – zapewnia Małgorzata Adamska-Chmiel, zastępca burmistrza Jasła.

Główną inspiracją dla przestrzeni ekspozycyjnych było trzech wybitnych naukowców związanych z Jasłem: Hugo Steinhaus, Ignacy Łukasiewicz oraz Rudolf Weigl. Dlatego też 62 stanowiska, w większości interaktywne ekspozycyjne dotyczą przede wszystkim: matematyki, chemii oraz biologii.

Ale Gen to nie tylko edukacja, na parterze budynku powstał coworking, czyli otwarta przestrzeń z 18 stanowiskami do pracy i salą konferencyjną. Ma ona wspierać lokalną przedsiębiorczość i rozwijające się środowiska start-upowe. Będą z niej mogli korzystać przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z biznesem lub planujący uruchomienie własnej działalności. Z kolei w znajdującej się piętro wyżej mediatece znajdziemy kompleksowo wyposażone stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, ebooki, ale także cieszące się, coraz większym zainteresowaniem gry planszowe. To miejsce spotkań z kulturą multimedialną i nowymi technologiami. W GENie znalazło się również miejsce dla nieformalnych grup mieszkańców, stowarzyszeń, fundacji i organizacji pozarządowych. W Pracowni Aktywności Społecznych mieszkańcy będą mogli otrzymać różnorodne wsparcie merytoryczne (np. księgowe) lub specjalistyczne, w zależności od profilu oferowanych przez siebie usług.

Zapraszamy do GENu!

wtorek – piątek: godz. 9.00 – 17.00; sobota – niedziela: godz. 9.00 – 13.00

Strefa ekspozycyjna biletowana. Ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 10 zł, dzieci do lat 5 – bezpłatne wejście.

Więcej informacji na stronie: www.genjaslo.pl

Generator Nauki powstał w ramach projektu: Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”. Zakres projektu, którego wartość wynosi: 17,7 mln zł, a dofinansowanie 9,4 mln zł, obejmował:

  • adaptację budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle na Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości w Jaśle – obecnie Generator Nauki GEN
  • rewitalizację obszaru funkcjonalnego związanego z Generatorem czyli:

– remont Placu Żwirki i Wigury,

– przebudowę ul. Czackiego i Bednarskiej, wraz z budową drogi rowerowej na odcinku ul. Czackiego, Park Miejski, Ogródek Jordanowski,

  • prace budowlano-konserwatorskie przy Glorietce w Parku Miejskim,
  • utworzenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej w Ogródku Jordanowskim oraz historycznej ścieżki edukacyjnej w Parku Miejskim,
  • budowę monitoringu wizyjnego na obszarze rewitalizowanym.

Urząd Miasta w Jaśle