poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Pamiątkowy obelisk w Brzyskach

0
Pamiątkowy obelisk w Brzyskach
Udostępnij:

Brzyska dołączyły się do obchodów 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W przyszłości o rocznicy przypominać mieszankom będzie odsłonięty dziś obelisk.

Uroczystości rocznicowe w Brzyskach rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny. Tuż po niej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac obok Urzędu Gminy, gdzie od niedawna stoi obelisk wraz z tablicą, na której widnieje napis upamiętniający twórców uchwalenia Konstytucji 3 Maja: „W 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja jej Twórcom wdzięczni mieszkańcy Brzysk”. Uroczystego odsłonięcia dokonali: wójt Rafał Papciak, przewodniczący Rady Gminy Czesław Węgrzyn oraz starosta partnerskiej miejscowości Siroke (Słowacja) Stanislav Bartoš.

Tuż po godzinie 16-tej nastąpiło odsłonięcie pomnika przez wójta oraz przewodniczącego Rady Gminy, a także złożenie pod nim kwiatów. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Prałat Edward Pasionek.

Uroczystość została niestety przerwana niesprzyjającą pogodą. Wójt podziękował wszystkim zebranym: delegacji ze Słowacji, kapłanom, pocztom sztandarowym, pikiecie konnej pod kierownictwem Stanisława Węgrzyna, kompanii honorowej pod kierownictwem Rączki. Szczególne podziękowania trafiły w stronę ks. proboszcza za pouczające kazanie. Po krótkim przemówieniu zaprosił wszystkich uczestników wydarzenia na mały poczęstunek do Domu Ludowego w Brzyskach, gdzie odbył się przegląd pieśni „Witaj majowa jutrzenko” w wykonaniu uczniów szkół podstawowych.

– W związku z tym, że nie mieliśmy do dnia dzisiejszego miejsca, które by upamiętniało nasze rocznice historyczne, wspólnie z radą gminy postanowiliśmy coś takiego zorganizować. Za niewielkie pieniądze, bo pomnik kosztował nas (cała budowa łącznie z tablicą) 1700 zł, powstało miejsce, gdzie można urządzać uroczyste akademie, czy po prostu przechodząc spojrzeć i przypomnieć sobie tych wszystkich, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny – mówi wójt Papciak.

– Myślę, że takie wydarzenia są nam potrzebne, by uzmysławiać ludziom potrzebę patriotyzmu, który niestety zanika – mówi Paweł Wałczyk, instruktor do spraw kultury przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach oraz założyciel zespołu chrześcijańskiego „Jeruzalem”.

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dla zainteresowanych tym tematem czekali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach, prezentując sprzęt oraz samochody ratownicze. Była to doskonała okazja do zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania straży, działającej na rzecz bezpieczeństwa swoich mieszkańców. Szczególną radość mieli najmłodsi uczestnicy pokazu, mogąc na chwilę wczuć się w rolę strażaka, założyć hełm i usiąść w wozie strażackim.

– Dzisiejsza uroczystość zorganizowana w Brzyskach poruszyła serca i umysły. Serca, ponieważ kiedy zgromadzeni wokół kamienia upamiętniającego to wielkie historyczne wydarzenie, patrzyliśmy na młodzieńców ubranych w historyczne mundury, na poczty sztandarowe ze szkół, kiedy podczas śpiewania Mazurka Dąbrowskiego wznoszona była na maszt biało – czerwona flaga, chyba każdy uczestnik tego ważnego wydarzenia wzruszył się (tak jak ja), będąc jednocześnie dumnym, że jest Polakiem – komentuje Tomasz Źrebiec, mieszkaniec Brzysk, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół we Wróblowej. – Umysły zaś poruszyło kazanie księdza proboszcza Edwarda Pasionka, który niczym Piotr Skarga piętnował nasze wady narodowe, wskazując potrzebę przemian. Uroczystość z pewnością zapadnie głęboko w pamięć wszystkim jej uczestnikom. Sądzę, że warto w taki sposób obchodzić nasze narodowe święta, żebyśmy pamiętali o naszych korzeniach. Jan Paweł II powiedział: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” i w tych słowach zawarty jest cały sens organizacji takich uroczystości, jak dzisiejsza u nas w Brzyskach – dodaje Źrebiec.

Weronika Samborska

{gallery}galerie/obelisk_brzyska/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj