poniedziałek, 22 lipca, 2024

PGNiG fundatorem wycieczki do Warszawy

0
PGNiG fundatorem wycieczki do Warszawy
Udostępnij:

Młodzież Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Osobnicy z początkiem października 2015 r. rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego pn. „Poznajemy Centralę Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Polsce” przy pomocy pracowników PGNiG Obrót Detaliczny w Jaśle w roli prelegentów, a przede wszystkim Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza.
Dzięki rekomendacji i wsparciu Krzysztofa Brągla projekt został zaakceptowany przez Fundację i otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 000 zł co umożliwiło wyjazd uczniów na dwudniową wycieczkę do Warszawy za symboliczną kwotę kilkudziesięciu zł na osobę.

Projekt dedykowany był głównie uczniom dwóch klas pierwszych gimnazjum (34 osoby), dla których oprócz walorów poznawczych, był on również formą integracji. Projekt wspierali pracownicy PGNiG Obrót Detaliczny, którzy na wstępie przedstawili młodzieży zakres działalności, strukturę organizacyjną oraz sposób zarządzania centrali polskiego przemysłu naftowego i gazowniczego – PGNiG S.A. w Warszawie. Dużo uwagi poświęcili również historii przemysłu naftowego i gazowniczego w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się, że kolebką polskiego przemysłu gazu ziemnego jest Jasło. Tutaj w roku 1920 powstało pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo gazu ziemnego pod nazwą Zarząd Gazociągów Państwowych POLMIN w Jaśle, które eksploatowało pierwszy polski gazociąg relacji Roztoki pod Jasłem – Glinik Mariampolski koło Gorlic.

W dniu 17 października 2015 r., Marek Godlewski – opiekun projektu, zorganizował wycieczkę rowerową, w czasie której uczniowie mogli zapoznać się z obecnym wyglądem urządzeń naftowych i gazowniczych Kopalni ropy naftowej w Osobnicy, jak również zaobserwować postęp techniczny w tej branży.

W czasie wycieczki uczniowie mogli również stwierdzić, że praca kopalni nie zagraża środowisku naturalnemu, czego dowodem są rozległe żeremie, jakie bobry zbudowały w jej pobliżu. Wycieczka, mimo kiepskiej pogody, zakończyła się wspólnym ogniskiem oczywiście z dala od terenów kopalni.

Po takim wstępnym przygotowaniu w Osobnicy przyszła pora na kulminację całego projektu czyli wycieczkę do Warszawy. Jej celem było przede wszystkim poznanie siedziby Centrali PGNiG S.A. w Warszawie i zwiedzenie Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Wizyta w Warszawie stanowiła również okazję do pogłębienia wiedzy m.in. z fizyki, chemii, biologii, robotyki w ramach zajęć laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik, z historii poprzez zwiedzanie zabytków Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Gazownictwa w siedzibie PGNiG. Program był bardzo napięty, ale dzięki pomocy Biura Turystycznego „Kompas” z Jasła udało się wszystko zrealizować.

Na spotkaniu kończącym projekt wszyscy uczniowie podzielili się wrażeniami z jego przebiegu wyrażając przy tym wdzięczność pracownikom Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza i pracownikom PGNiG Obrót Detaliczny w Jaśle, za możliwość przeżycia, w formie niezapomnianej przygody, lekcji historii polskiego nafciarstwa i gazownictwa oraz poszerzenia swojej ogólnej wiedzy.

DZIĘKUJEMY !!

Młodzież Publicznego Gimnazjum nr 1
w Zespole Szkół w Osobnicy