niedziela, 16 czerwca, 2024

Pomnik Adama Loreta odsłonięty

0
Pomnik Adama Loreta odsłonięty
Udostępnij:

Pierwszy naczelny dyrektor Lasów Państwowych ma już swój pomnik w rodzinnym mieście. Obelisk z popiersiem Adama Loreta odsłonięto w poniedziałek 11 maja w Parku Miejskim w Jaśle.
W uroczystości udział wzięli leśnicy, władze samorządowe i mieszkańcy Jasła. Słowo powitania skierował do zebranych Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, zaś sylwetkę pierwszego dyrektora LP zaprezentował prof. Andrzej Grzywacz, przewodniczący zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego. Odsłonięcia obelisku dokonał Adam Wasiak, dyrektor generalny LP w asyście Bogusława Famielca, dyrektora RDLP w Krośnie i przedstawicieli komitetu budowy pomnika.

 Wydarzeniu towarzyszyły poczty sztandarowe: Polskiego Towarzystwa Leśnego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. kr. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, a także sygnaliści z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, którzy jeszcze przed imprezą w parkowej gloriecie dali popis swych umiejętności.

– Adam Loret to osoba, która w Lasach Państwowych wyznaczyła kierunki działalności naszej organizacji. To był wizjoner, który wyprzedził epokę. Lasy Państwowe są dziś wyjątkową organizacją w skali europejskiej, która organizuje nowoczesną gospodarkę leśną opartą na wielofunkcyjności i ochronie przyrodniczej różnorodności. To spełnienie wizji Adama Loreta – powiedział dyrektor Wasiak, dziękując inicjatorom upamiętnienia postaci genialnego leśnika w jego rodzinnym mieście.

W uroczystości wzięli udział również: senator Alicja Zając, poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki, Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Adam Kmiecik, wicestarosta jasielski oraz przedstawiciele służb mundurowych. Pomnik został poświęcony przez ks. Jana Cebulaka regionalnego duszpasterza leśników. Obok obelisku goście posadzili dwa cisy, jako symbole trwałości loretowskiej idei polskiego leśnictwa. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele KSPL NSZZ „Solidarność”.

Inicjatywę budowy pomnika podjął społeczny komitet złożony z przedstawicieli samorządu Jasła, leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Krośnie. Sam obelisk to piaskowcowa kolumna z popiersiem odlanym z brązu. Autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Tomkowicz.

Przed uroczystością leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów, LKP Lasy Bieszczadzkie i LKP Lasy Birczańskie zorganizowali piknik dla mieszkańców Jasła. W namiotach zgromadzono eksponaty przybliżające przyrodę podkarpackich lasów, dostępne były gry i zabawy edukacyjne. Z okazji przypadającej w tym roku 650-lecia lokacji miasta rozdali jego mieszkańcom 650 sadzonek dębu. Najliczniej odwiedzali stoiska przedszkolaki oraz emeryci spacerujący po parku.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Kołaczyce w Bierówce.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

{gallery}galerie/2015_rok/loret{/gallery}