środa, 22 marca, 2023

Powiat jasielski w rękach PSL

0
Powiat jasielski w rękach PSL
Udostępnij:

Można powiedzieć, że wczorajsza, pierwsza sesja Rady Powiatu w Jaśle V kadencji, była czystą formalnością. Oficjalnie potwierdził się uzgodniony wcześniej rozkład sił politycznych w powiecie. PSL w koalicji z PSPP i PO. Miśkowicz wymienił się stołkami z Kmiecikiem.

Zgodnie z procedurą pierwszą sesję rozpoczynającą nową kadencję władz samorządowych prowadził najstarszy spośród wybranych radnych – Stanisław Zając. 23 radnych odebrało zaświadczenia o wyborze z rąk przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej w Jaśle oraz złożyło ślubowanie radnego.

 

treść ślubowania

Zaraz po tym podniosłym akcie rozpoczęto procedurę tajnych wyborów prezydium Rady, starosty i zarządu Powiatu Jasielskiego.

W ślad za podpisaną wcześniej umową koalicyjną PSL wziął prawie wszystko.

Pisaliśmy o tym tutaj

Przewodniczącym Rady został Grzegorz Pers, wiceprzewodniczącymi: Anna Bialik i Jan Lazar. Próba wprowadzenia kandydatury Stanisława Mlickiego (PO) nie uzyskał poparcia większości radnych. Na stanowisku starosty jasielskiego doszło do zapowiadanej roszady. Tę funkcje pełnić będzie Franciszek Miśkowicz (PSL), jego zastępcą został Adam Kmiecik (PO). Tym samym panowie wynieśli się pełnionymi w ubiegłej kadencji rolami. Wzajemnie zgłaszali także swoje kandydatury na te stanowiska. W tajnym głosowaniu na starostę Miśkowicza oddało głos 16 radnych, 7 było przeciw. Kmiecika, jako wicestarostę poparło 15 radnych, 8 było przeciw. W obu głosowaniach innych kandydatur nie zgłoszono.

Członkami Zarządu zostali: Tadeusz Górczyk (PSPP) – etatowy, Jan Urban (PSL), Bogusław Kręcisz (PO). Za tak zaproponowanym podziałem stanowisk zagłosowała większość radnych. Innych kandydatur nie zgłoszono.

W najbliższych dniach odbędzie się sesja nadzwyczajna, podczas której wybrane zostaną składy wszystkich stałych komisji RPJ.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/1_sesja_RPJ{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj