wtorek, 18 czerwca, 2024

Powołania do Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego wręczone

0
Powołania do Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego wręczone
Udostępnij:

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu starosta jasielski Franciszek Miśkowicz i przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Pers wręczyli akty powołania do Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego. Młodzieżową Radę Powiatu tworzy 21 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Do ich zadań należy współpraca z samorządami uczniowskimi, podejmowanie działań na rzecz ochrony praw i godności młodych mieszkańców powiatu, promocja kultury oraz działalności charytatywnej, a także podejmowanie inicjatyw na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych.
28 maja br. w sali konferencyjnej starostwa przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu odebrali akty powołania do Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego. Rada ta skupia młodych ludzi, zajmie się ich sprawami i potrzebami. Wielu jej członków już działa w organizacjach pozarządowych, w szkolnych samorządach i nie jest im obca praca na rzecz środowiska lokalnego.

Akty powołania do Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego na rok szkolny 2015/2016, w obecności swych opiekunów, odebrali: Daniel Muszański, Anna Pawłowska, Klaudia Cudo, Aleksandra Nowak, Marlena Duda, Piotr Marszałek, Filip Ziemba, Patrycja Garbacik, Paulina Sokołowska, Anna Łącka, Dominik Ciupek, Agnieszka Stanisz, Marcin Kłosowski, Szczepan Ślawski, Damian Kosiek, Gabriela Wójtowicz, Gabriela Wojtunik, Anna Tyrpak, Żaneta Bobula, Anna Nogaj, Justyna Hendzel. Opiekunem Młodzieżowej Rady Powiatu jest Barbara Żytniak.

Młodzieżowe rady tworzone są przez grupę młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych w szkołach. Pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

Młodzieżowa Rada Powiatu spotyka się z dorosłymi podczas obrad Rady Powiatu Jasielskiego. To na jej wniosek pod koniec poprzedniego roku szkolnego Starosta Jasielski uhonorował grupę entuzjastów z regionu mianem „Zasłużony dla Kultury Powiatu Jasielskiego”. Również w tym roku młodzi radni planują (we wrześniu) wręczenie tych odznaczeń twórcom ludowym z terenu powiatu.

Przypomnijmy, iż Młodzieżowa Rada Powiatu Jasielskiego I kadencji została uroczyście powołana 7 października 2005 r. podczas konferencji „Budujemy Mosty – czyli Obywatelska Edukacja Młodzieży”, która odbyła się w Dębowcu. Zebrali się tam uczniowie gimnazjów z całego powiatu, aby utworzyć grupę „młodych samorządowców” i działać na rzecz swych rówieśników i środowisk.

Starostwo Powiatowe

{gallery}galerie/2015_rok/rada_młodzieżowa{/gallery}