poniedziałek, 29 maja, 2023

Pozdrowienia z podróży do Jasła, czyli III Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę!”

0
Pozdrowienia z podróży do Jasła, czyli III Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę!”
Udostępnij:

O tym, dlaczego służbowa podróż do Jasła może się zanadto przedłużyć i zamienić w szwendanie po Rynku, uliczne harce i ścinanie wiraży na prekursorskich hulajnogach, przekonali się uczestnicy III Dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle we współpracy z Jasielskim Domem Kultury 4 listopada 2014 r. 

Jak podkreślała autorka dyktanda, polonistka Aleksandra Dacyl, był to „bieg z przeszkodami ortograficznymi, który zwycięzcy pokonali najlepiej, a wszyscy pozostali dobiegli do mety dobrze się bawiąc”. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z listem stażysty, Hieronima Wszędobylskiego, który zauroczony Jasłem pisał do swojego przełożonego list wyjaśniający, dlaczego jeszcze nie powrócił z podróży służbowej. Zdania co do stopnia trudności tekstu były podzielone, ale wszyscy podkreślali, że najważniejsze było dla nich sprawdzenie swojej wiedzy o języku ojczystym.

Uczestnicy dyktanda spotkali się również ze specjalnym gościem – w czasie obrad jury Dariusz Bugalski, poeta, prozaik, dziennikarz radiowej „Trójki”, autor wielu rozmów i wywiadów opowiedział „O sztuce rozmowy”. Wykład dotyczył zagadnień związanych z komunikacją, szczególnie dialogu, relacji między rozmawiającymi oraz umiejętności budowania opowieści. Dziennikarz podzielił się z uczestnikami jasielskiego dyktanda swoim radiowym doświadczeniem, zdradzając zasady tworzenia wypowiedzi angażującej odbiorcę. Umiejętność rozmowy jest jedną z najważniejszych współcześnie kompetencji – powiedział na zakończenie – rozmawiajcie, twórzcie historie, opowiadajcie.

Laureaci dyktanda:

Miejsce I:

– szkoła podstawowa: Kinga Kosiba

– gimnazjum: Gabriela Bieleń

– szkoła ponadgimnazjalna: Aleksandra Śliż

– dorośli: Maria Majchrowicz

Miejsce II:

– szkoła podstawowa: Amelia Rząca

– gimnazjum: Aleksandra Cieślik

– szkoła ponadgimnazjalna: Piotr Wal

– dorośli: Anna Czajka-Bubniak

Miejsce III:

– szkoła podstawowa: Dawid Ślusarczyk

– gimnazjum: Ewelina Hołda

– szkoła ponadgimnazjalna: Joanna Machowska

– dorośli: Dariusz Bugalski

Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę” odbyło się w ramach projektu „POLSKI! DO-MOWY!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Partnerem projektu jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad projektem objął m.in. portal TwojeJaslo.pl

Obsługę fotograficzną wydarzenia zapewnił Łukasz Rak.

MBP w Jaśle               

{gallery}galerie/dyktando_14{/gallery}

     

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj