poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Poznawali psi język

0
Poznawali psi język
Udostępnij:

Amerykańska ciężarówka Fundacji Ewy Naworol z Jelcza przez pięć dni stacjonowała na jasielskim rynku. Podczas niecodziennej wizyty organizatorzy ogólnopolskiej akcji „My Nie Gryziemy” uczyli dzieci jak bezpiecznie zachowywać się w kontaktach z psami, jak o nie dbać.

Przedstawiciele Fundacji Ewy Naworol przyjechali do Jasła na zaproszenie straży miejskiej. – Natrafiłyśmy na stronę internetową fundacji poprzez jedną z akcji, którą prowadziła w Legnicy. Widziałyśmy, że cieszy się dużym powodzeniem. Prowadząc nasze działania profilaktyczne, spotykając się z dziećmi uznałyśmy, że taka akcja jest potrzebna, aby dotrzeć nie tylko do najmłodszych, ale i dorosłych – mówi Bożena Krupa ze Straży Miejskiej w Jaśle.

Powszechnym problemem w Jaśle jest to, że duża część właścicieli psów nie sprząta po swoich pupilach. Świadczą o tym liczne interwencje, które wpływają do straży miejskiej. – Mieszkańcy domagają się rozwiązania tego problemu. Chcemy uświadomić wszystkich posiadaczy czworonogów, że straż miejska sama nie poradzi sobie z tym problemem, dlatego przypominamy, że ten obowiązek spoczywa na właścicielach. Chcemy edukować, bo nie mamy tego nawyku – dodaje B. Krupa.

W ciągu pięciu dni przedszkolaki i uczniowie odbyli szkolenie w zakresie profilaktyki pogryzień i ataków psów, poznali bezpieczne zasady obcowania i komunikacji ze zwierzętami, jak również zapoznani zostali z zasadami prawidłowego odżywiania psów i kotów. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych była sama forma całej akcji. Szkolenie odbyło się w multimedialnej sali edukacyjnej, a prezentacje miały interaktywną formę.

Bardzo mi się podobało. Najbardziej podobała mi się prezentacja, która pokazała jak trzeba się zachować, gdy pies zaatakuje – dzielił się swoimi wrażeniami Jan Madej, uczeń klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.

Przedstawiciele Fundacji Ewy Naworol jeżdżą po całej Polsce. Od 4 lat przeprowadzają szkolenia z zakresu profilaktyki pogryzień i ataków przez psy dla dzieci w wieku 5-16 lat pn. „My nie gryziemy”. – Uczymy dzieci bezpiecznego obcowania ze zwierzętami, jak mają zachować się gdy natrafią na agresywnego pieska, miłości i szacunku do niego oraz obowiązków, z jakimi wiąże się posiadanie czworonoga. Inny jest odbiór jak posłuchają na zajęciach, a potem pochwalą się w domu, czego się nauczyły. Ta wiedza zostaje – mówi Katarzyna Woźniak z Fundacji Ewy Naworol.

Organizacja powstała w 2013 roku w Jelczu Laskowicach. Celem Fundacji Ewy Naworol jest edukacja dzieci w zakresie profilaktyki pogryzień i ataków przez psy. Z pasji do zwierząt i miłości do dzieci powstała ogólnopolska akcja edukacyjna ,,My Nie Gryziemy”.

Marzena Miśkiewicz/”Nowe Podkarpacie”

Tekst ukazał się w numerze 42 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 19 października br.