wtorek, 9 sierpnia, 2022

Radiolodzy przesiedli się z malucha do mercedesa

0
Radiolodzy przesiedli się z malucha do mercedesa
Udostępnij:

W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, w listopadzie ub. r., zainstalowany został nowy tomograf komputerowy. Poprzedni wykorzystywany był od 2000 r. i nie spełniał już wymaganych standardów.

potoczny zbigniew– Obecny, 16 rzędowy tomograf komputerowy, potrafi w sposób szybszy i dokładniejszy zobrazować zmiany, które chcemy obejrzeć w obrębie człowieka, począwszy od zmian neurologicznych, o charakterze udarowym czy niedokrwiennym, poprzez wszelkie zmiany pourazowe, zmiany w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej, w tym także zmiany onkologiczne – wyjaśnia Zbigniew Potoczny, starszy asystent Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

 

To jak przesiadka z malucha do mercedesa – mówią lekarze.

W styczniu przy użyciu nowego tomografu wykonano badania u 460 pacjentów, w stosunku do lat ubiegłych jest to więc także skok ilościowy.

– Dawniej badaliśmy pacjenta warstwą 5 mm, teraz 1 mm, a więc są to badania co najmniej pięć razy dokładniejsze – podkreśla Potoczny.

Na zakup tomografu szpital wziął kredyt konsumencki – 1 mln 350 tys. zł. W dobie problemów finansowych służby zdrowia to odważna, ale konieczna decyzja.

– To nie była moja decyzja, choć uczciwie powiem, że chciałbym ją sobie przypisać – przyznaje Michał Burbelka, dyrektor jasielskiego szpitala. – To decyzja Rady Społecznej Szpitala i zarządu powiatu. Autorem pomysłu był dyr. Zbigniew Betlej. Ja tylko podpisałem umowę na dostarczenie tego tomografu i ostatecznie sfinalizowałem umowę.

Wczoraj szpital w Jaśle, z okazji obchodów 21. Światowego Dnia Chorego, odwiedził ks. bp Edward Białogłowski. Przy okazji poproszony został przez dyrekcję szpitala o poświęcenie nowego tomografu.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj