środa, 17 kwietnia, 2024

Rekordowe Dni Wina!

0
Rekordowe Dni Wina!
Udostępnij:

To była prawdziwa uczta dla miłośników polskiego wina. Rekordowa liczba winiarzy, rekordowa liczba win, rekordowa liczba uczestników… Brawo Jasło!

Tegoroczne Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle uznać można za bardzo udane, to bez wątpienia najlepsza spośród 12 edycji imprezy. Przez dwa dni na jasielskim rynku można było zarówno spróbować, jak i kupić wina z 22 polskich winnic. Były też stoiska importerów z winami węgierskimi, włoskimi, chorwackimi, serbskimi i libańskimi. Swoje stoiska mieli także producenci i importerzy sprzętu i akcesoriów winiarskich. Nie zabrakło też stoisk z regionalnymi smakołykami, miodem, serami, wędlinami, pieczywem, oliwą … jednym słowem impreza przysłowiowym chlebem i winem płynąca. Towarzyszące tego typu imprezom stoiska z rękodziełem artystycznym były dopełnieniem oferty, ale – co warte podkreślenia – wkomponowane były w otoczenie, a nie dominowały, jak to często bywa na innych winiarskich imprezach w Polsce.

Szacuje się, że przed dwa dni stoiska z winami odwiedziło ponad 6 tysięcy osób.

Po raz czwarty już Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” zorganizowało Konkurs Polskich Win. Przed dwa dni ośmioosobowe jury, w składzie którego zasiadali czołowi polscy sommelierzy, oceniło 212 win z całej Polski. Lista tegorocznych medalistów do pobrania w załączniku

W Muzeum Regionalnym w Jaśle, odbyły się tematyczne warsztaty degustacyjne. „Wina niekonwencjonalne i kontrowersyjne”, „Polska vs. Reszta świata” oraz „Polsko-węgierski pojedynek na kieliszki”. Wyjątkowym tłem, stwarzającym niepowtarzalny klimat do degustacji, była pokonkursową wystawa fotograficzna “Winnice w krajobrazie Podkarpacia”. Obejrzeć ją będzie można jeszcze do końca września. Listę laureatów opublikujemy niebawem.

Święto polskiego wina odbywało się w akompaniamencie muzyki i występów artystycznych. Na scenie prezentowały się mażoretki z zaprzyjaźnionego z Jasłem Vranova nad Topl’ou na Słowacji, węgierski Jally Jackers, ukraiński Green Silence, a także zespoły Limit Blues oraz Dave Nilaya. Gwiazdą sobotniego wieczoru był kolumbijski zespół Skampida, niedzielnego Marcin Daniec.

Przedłużeniem XII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są odbywające się od poniedziałku do środy Dni Otwartych Piwnic.

Organizatorami XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Jasielski Dom Kultury.

Partnerami imprezy są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Wino i Przyjaciele

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Magazyn Wino, Czas Wina, Przegląd Gastronomiczny, Food Service, Vinisfera, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, stowarzyszenie Pro Carpathia.

Ewa Wawro

Artykuły powiązane:

Brawo My (Jaślanie)!

Kto nie był niech żałuje!

{gallery}galerie/17_rok/mdw_2{/gallery}

{gallery}galerie/17_rok/mdw_17{/gallery}