Redakcja portalu Twoje Jasło nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w dziale "Z prawa i z lewa". Poszczególne wypowiedzi są prywatnymi opiniami osób podpisanych pod tekstami.

Rekordowe Dni Wina!

14

To była prawdziwa uczta dla miłośników polskiego wina. Rekordowa liczba winiarzy, rekordowa liczba win, rekordowa liczba uczestników… Brawo Jasło!

Tegoroczne Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle uznać można za bardzo udane, to bez wątpienia najlepsza spośród 12 edycji imprezy. Przez dwa dni na jasielskim rynku można było zarówno spróbować, jak i kupić wina z 22 polskich winnic. Były też stoiska importerów z winami węgierskimi, włoskimi, chorwackimi, serbskimi i libańskimi. Swoje stoiska mieli także producenci i importerzy sprzętu i akcesoriów winiarskich. Nie zabrakło też stoisk z regionalnymi smakołykami, miodem, serami, wędlinami, pieczywem, oliwą … jednym słowem impreza przysłowiowym chlebem i winem płynąca. Towarzyszące tego typu imprezom stoiska z rękodziełem artystycznym były dopełnieniem oferty, ale – co warte podkreślenia – wkomponowane były w otoczenie, a nie dominowały, jak to często bywa na innych winiarskich imprezach w Polsce.

Szacuje się, że przed dwa dni stoiska z winami odwiedziło ponad 6 tysięcy osób.

Po raz czwarty już Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” zorganizowało Konkurs Polskich Win. Przed dwa dni ośmioosobowe jury, w składzie którego zasiadali czołowi polscy sommelierzy, oceniło 212 win z całej Polski. Lista tegorocznych medalistów do pobrania w załączniku

W Muzeum Regionalnym w Jaśle, odbyły się tematyczne warsztaty degustacyjne. „Wina niekonwencjonalne i kontrowersyjne”, „Polska vs. Reszta świata” oraz „Polsko-węgierski pojedynek na kieliszki”. Wyjątkowym tłem, stwarzającym niepowtarzalny klimat do degustacji, była pokonkursową wystawa fotograficzna “Winnice w krajobrazie Podkarpacia”. Obejrzeć ją będzie można jeszcze do końca września. Listę laureatów opublikujemy niebawem.

Święto polskiego wina odbywało się w akompaniamencie muzyki i występów artystycznych. Na scenie prezentowały się mażoretki z zaprzyjaźnionego z Jasłem Vranova nad Topl’ou na Słowacji, węgierski Jally Jackers, ukraiński Green Silence, a także zespoły Limit Blues oraz Dave Nilaya. Gwiazdą sobotniego wieczoru był kolumbijski zespół Skampida, niedzielnego Marcin Daniec.

Przedłużeniem XII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są odbywające się od poniedziałku do środy Dni Otwartych Piwnic.

Organizatorami XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Jasielski Dom Kultury.

Partnerami imprezy są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Wino i Przyjaciele

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Magazyn Wino, Czas Wina, Przegląd Gastronomiczny, Food Service, Vinisfera, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, stowarzyszenie Pro Carpathia.

Ewa Wawro

Artykuły powiązane:

Brawo My (Jaślanie)!

Kto nie był niech żałuje!

{gallery}galerie/17_rok/mdw_2{/gallery}

{gallery}galerie/17_rok/mdw_17{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj