poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Rekrutacja DUT Jasło– startujemy!

0
Rekrutacja DUT Jasło– startujemy!
Udostępnij:

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00.

Na zajęcia Filii DUT w Jaśle mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat mieszkający na terenie miasta Jasła oraz gminy Jasło i gminy Skołyszyn. Przedsięwzięcie wspierają finansowo i organizacyjnie Mecenasi Projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło oraz Gmina Skołyszyn, a także Partnerzy Strategiczni: JAFAR i Nowy Styl oraz Partnerzy: GAMART, Gamrat i HABYS.

W semestrze zimowym prowadzone będą wykłady online oraz warsztaty w formie stacjonarnej. W minionym semestrze ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, zajęcia DUT zostały przeniesione do sieci. Organizatorzy mając na uwadze bezpieczeństwo studentów i fakt, że taka formuła zajęć sprawdziła się bardzo dobrze, postanowili utrzymać formę zdalną dla wykładów, umożliwiając przy tym zapisy na wykłady nieograniczonej liczbie osób. Wiedząc również, że mali studenci wyczekują powrotu do zajęć na żywo, organizatorzy zdecydowali się natomiast na organizację warsztatów w trybie stacjonarnym, w małych grupach. Taka forma zajęć przewidziana jest również dla filii w Dębicy oraz Mielcu.

Wszyscy zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć dostępnych także dla innych zainteresowanych: Naukowych Niedzieli Online czy warsztatów online przypadających na Dzień Nauki Polskiej.

Liczba miejsc na wykłady online będzie nieograniczona, natomiast w grupach warsztatowych dostępne będzie 120 miejsc. Przy zapisach obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty będą dostępne tylko dla dzieci, które wcześniej zapiszą się na wykłady online.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). Rejestracja będzie aktywna od 20 września od godz. 10.00 do 27 września 2021 do godz (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy na wykłady online. Tylko osoby zapisane na wykłady mogą zapisywać się na warsztaty online w późniejszym terminie (który zostanie podany do wiadomości osobom zapisanym na wykłady online).

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Osobom biorącym udział w warsztatach organizatorzy zapewniają niezbędne materiały podczas zajęć, indeks oraz tegoroczną nowość „Pudełko Naukowca” – zestaw 3 doświadczeń do samodzielnego wykonania w domu.  Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora (https://dolinawiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/). 

W semestrze zimowym uczestnicy wykładów dowiedzą się z czego byli znani Wikingowie i jakim sposobem udało im się dotrzeć do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem. Studenci nauczą się również tego jak czerpać inspiracje z natury i otaczającego nas świata dążąc przy tym do stania się inżynierem lub naukowcem. Dzieci będą zastanawiać się również nad tym jakim językiem komunikują się zwierzęta oraz po co w zasadzie potrzebne są olbrzymie wiatraki czy turbiny napędzane strumieniem wody.

Z kolei na warsztatach stacjonarnych w Jaśle uczestnicy dowiedzą się co to jest RGB oraz jakie kolorowe sekrety skrywają żarówki, świetlówki, diody i halogeny w naszych domach. Uczniowie poszukają kolorów ukrytych wokół nas próbując zobaczyć nawet te barwy, które nie istnieją. Warsztaty będą obejmować również tematy związane z biologią. Dzieci będą miały okazję poznać podstawowe wiadomości o budowie DNA oraz jego umiejscowieniu w komórce, co więcej każdy uczestnik opuści zajęcia z własną próbką DNA! Dla każdej zapisanej osoby przeprowadzone zostaną dwa warsztaty stacjonarne, trwające 1,5 h. Spotkania odbywać się będą w soboty, w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT.  Zapisy prowadzone są również w Rzeszowie oraz pozostałych trzech Filiach: Mielcu, Dębicy i Ustrzykach Dolnych.

W Jaśle trwają również zapisy do kolejnej edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, gdzie w ramach zajęć zaplanowano interaktywne wykłady skoncentrowane wokół dyscyplin: humanistyka, matematyka, technika, przyroda, region, kultura i profilaktyka. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach www.juniwersytet.pl  oraz https://strona.mbp.jaslo.pl/pl/Juniwersytet

Udział dziecka w zajęciach Juniwersytetu nie wyklucza jego udziału w DUT i odwrotnie. Pamiętajmy jednak, że w obu przypadkach zajęcia odbywają się w weekendy, a terminy mogą się pokrywać.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Prowadzone są przez naukowców, wykładowców oraz popularyzatorów nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod
nr tel. 17 888 60 03.  Zapraszamy również na
www.facebook.com/DolinaWiedzy

/dr/