wtorek, 16 kwietnia, 2024

Rozmowy o ikonie w Klubie „Michalina”

0
Rozmowy o ikonie w Klubie „Michalina”
Udostępnij:

15 czerwca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle  odbyło się spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną „Modlitwa ikony”. Ikona to od wieków nie tylko dzieło sztuki ale święty element prawosławnej cerkwii.

Na podstawie arcydzieł Teofana Greka, Rublowa, Nowosielskiego pokazano transformację jej kanonów. Dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera, uczestniczki miały możliwość obejrzenia nowego typu ikony z warsztatu sanockiego artysty Zdzisława Pękalskiego. Wysłuchały wierszy o Madonnach podkarpackich i bieszczadzkich cerkwii w wydaniu  Harasymowicza, Zawistowskiej, Frasika. K. Pilch (Święcany), M. Tomasik (Sądkowa) przeczytały też własne teksty. Obie poetki zwracają się do Matki Boskiej z prośbą o opiekę w wierszach „Maryjo Przydrożna” i „Droga”. B. Samborska (Ujazd) zaśpiewała pieśń własnego autorstwa „Miłosierdzia godzina”.  Maria Słowik, malarka ze Święcan zaprezentowała wykonaną przez siebie ikonę Matki Boskiej.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się albumy o ikonach dostępne w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.

Na zakończenie życzenia otrzymały: Alicja, Bernadeta, Helena, Stanisława.

MBP Jasło