niedziela, 21 kwietnia, 2024

Ruina w centrum miasta przestanie straszyć?

0
Ruina w centrum miasta przestanie straszyć?
Udostępnij:

Popadający w ruinę budynek po byłym przedszkolu kolejowy od lat straszy swoim wyglądem. Poprzednie władze miasta rygorystycznie ograniczyły zainteresowanie się nim przez inwestorów. Mógł tam powstać wyłącznie hotel. Skończyło się na tym, że mimo rozsądnej ceny, nikt nie chciał go kupić. Teraz inwestorzy będą mogli „zaszaleć”.

Przez 50 lat wspomniany budynek przy ul. 3 Maja należał PKP, mieściło się tam przedszkole kolejowe. W1990 r. PKP zlikwidowało placówkę, a budynek wynajęto miejscowemu przedsiębiorcy. Najemca przystąpił do prac remontowych, ale z powodu braku pozwolenia na budowę musiał zrezygnować. W 2000 r. nieruchomość będąca własnością Skarbu Państwa została skomunalizowana na rzecz miasta. Przepychanki pomiędzy PKP a władzami Jasła trwały jednak prawie do końca 2008 r. Przez cały ten czas, do dziś zresztą, budynek, który trafniej nazywać ruiną, stoi pusty i wciąż niszczeje.

Zielone światło dla inwestorów

W 2008 r. ówczesne władze miasta, wprowadziły zmiany w npzp dla tego terenu i przeznaczyły go pod usługi hotelowe. Nieruchomość wystawiono na sprzedać. Jak na położenie cena niewygórowana: 1mln zł. Obwarowanej takim zapisem działki nikt jednak nie chciał kupić.

Na poniedziałkowej sesji Rada Miejska Jasła zmieniła ten niefortunny zapis w mpzp.

– Ograniczenie wykorzystania terenu tylko do hotelu było przysłowiowym „strzałem w kolano” – mówił wiceburmistrz Antoni Pikul. – Lepiej jest dać większe możliwości inwestorom, tym bardziej, że w zadaniach własnych miasta nie mamy żadnego pomysłu na wykorzystanie tej nieruchomości – podkreślił Pikul.

Teraz potencjalni inwestorzy dostali zielone światło. Może tam powstać nawet czterokondygnacyjny obiekt usługowo-mieszkalny.

– W dotychczasowym planie przeznaczanie działki było ściśle określone, w tej chwili będzie można ją wykorzystać na cele komercyjne, w części również na mieszkaniowe – zaznaczył Pikul. – To pozwoli nam na sprzedaż nieruchomości na dobrych warunkach finansowych. Na dzień dzisiejszy jest to jedna z ostatnich działek w mieście, bardzo atrakcyjnych, która pozwoli na wybudowanie tam odpowiedniej klasy obiektu i prowadzenie tam działalności – dodał.

Ewa Wawro