wtorek, 27 lutego, 2024

Spotkanie Klubu Edukacji Kulturowo -Turystycznej

0
Spotkanie Klubu Edukacji Kulturowo -Turystycznej
Udostępnij:

22 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury odbyło się pierwsze spotkanie w ramach „Klubu Edukacji Kulturowo-Turystycznej”. Wzięło w nim udział 26 sympatyków pieszych wędrówek, rowerowych wypraw, poznawania kultury, historii, tradycji i przyrody naszego regionu.
Na spotkaniu omówiono szczegóły założenia klubu oraz formy jego działalności, która będzie opierać się na współpracy z Zarządem Oddziału PTTK w Jaśle.

Jak uzgodniono, klub Edukacji Kulturowo-Turystycznej prowadził będzie spotkania z przewodnikami turystycznymi, przedstawicielami miejscowego Ruchu Ekologicznego oraz Magurskiego Parku Narodowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Kołaczyce i Muzeum Regionalnego w Jaśle, jak również organizował rowerowe wyjazdy, piesze wędrówki oraz wycieczki autokarowe w malownicze zakątki naszego regionu.

Wiele miejscowości w naszym rejonie (Wolica, Tarnowiec, Dobrucowa, Szebnie, Bierówka, Warzyce, Nowy Żmigród, Biecz) ma znaczące aspekty historyczne. Dostrzegł je obecny na spotkaniu Józef Kaczor, prezes oddziału PTTK w Jaśle. Podkreślił on wagę edukacyjną wyjazdów śladami kultury przemysłowej, ginących zawodów (Muzeum Kamieniarstwa w Bartnem) czy kultury łemkowskiej. Inni uczestnicy spotkania wymienili np. Białą Drogę, jako miejsce zapomniane, które posiada duże walory turystyczne, więc jest godne odwiedzenia.

e.r.