wtorek, 8 października, 2024

To były trudne czasy

0
To były trudne czasy
Udostępnij:

675. rocznicę nadania Kołaczycom praw miejskich uroczyście świętowano w sobotę 27 września
Kołaczyce formalnie stały się miastem 1 stycznia 2010 roku. Udało się to po 77 latach. Miasto lokował w 1339 roku król Kazimierz Wielki. Kołaczyce wraz z kilkoma okolicznymi wsiami należały do opactwa tynieckiego, którego były własnością do I rozbioru Polski. – Miasto przeżywało okresy wzrostu i upadku także z winy klasztoru. Nie wszyscy opaci byli dobrymi gospodarzami. Kołaczyce utraciły praktycznie prawa miejskie i już w XVII wieku uważano je za wieś. Wójtostwo za sołectwo. Opaci pociągali mieszkańców Kołaczyc do pańszczyzny, co wywołało bunt. Interweniował biskup krakowski, żeby przywrócić siłę prawa miejskiego. Potem przyszedł okres klęsk. Prawie co 10 lat powtarzały się tutaj zarazy, które bardzo wyniszczyły miejscowość – podkreślał prof. Feliks Kiryk, który w wykładzie przybliżył historię powstania miasta. Prawa miejskie Kołaczyce straciły w 1919 roku.

W tym roku przypada 675. rocznica nadania Kołaczycom praw miejskich, 25 lat samorządu gminnego i 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. To stało się okazją do uroczystego uczczenia tych wydarzeń. Rozpoczęła je msza święta w kościele św. Anny w Kołaczycach. Następnie złożono kwiaty przy pomnikach w rynku, a potem wszyscy przeszli w asyście Orkiestry Dętej z Rzepiennika koło Gorlic, Honorowej Kompanii Ogniowej OSP w Kołaczycach i 307. Kołaczyckiej Grunwaldzkiej Drużyny „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego do Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach. Tam otwarta została wystawa „25 lat samorządu w gminie Kołaczyce”, gdzie można było oglądać miasto dawniej i dziś. – Chciałam bardzo podziękować za pracę na rzecz gminy, demokracji wszystkim mieszkańcom, którzy tu żyją i swoją najmniejszą pracą przyczynili się do rozwoju gminy – dziękowała Małgorzata Salacha, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce. Wspomniała pierwszych wójtów gminy Stanisława Koczwarę i Józefa Kozioła, którym podziękowała za pracę na rzecz społeczności. – Wiele wydarzyło się przez te 25 lat w Kołaczycach. Zaczęliśmy od tego, że były równane wąwozy, kiedy robiło się drogi, elektryfikację, gazyfikację, telefonizację. To były trudne czasy, ciężka praca i trud. Chciałabym podziękować sołtysom, wszystkim ludziom, którzy pracowali dla podwalin naszej gminy. Przed nami przyszłe pokolenia i trudna praca dla naszego społeczeństwa, przed nami praca u podstaw – zaznaczyła burmistrz Kołaczyc.

Rocznicowe uroczystości były okazją do wyróżnienia osób, które wiele zrobiły dla swojego środowiska. Otrzymali je: Jan Kulig – wieloletni sołtys i prezes LKS Orzeł Bieździedza, człowiek który bardzo dużo zrobił dla swojej miejscowości; ks. prałat Jan Sabat – proboszcz parafii św. Anny w Kołaczycach, społecznik, od 25 lat w parafii; Zenon Jedziniak – prowadził chór Zorza, członek Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc; Kazimiera Włodarczyk – nie tylko matka dużej rodziny, ale zawsze zaangażowana w pracę dla swojej miejscowości, działa w KGW w Nawsiu Kołaczyckim; Tadeusz Gancarski – wieloletni sołtys Krajowic; Ewa Ochałek – od 25 lat radna z Lublicy; Władysław Wójtowicz – radny, przewodniczący i wiceprzewodniczący gminy Kołaczyce, działa w LKS Orzeł Bieździedza; Roman Maziarz – radny miejski, wieloletni sołtys Bieździadki, zaangażowany w sprawy społeczne miejscowości; Małgorzata Długosz – szefowa KGW w Sieklówce, podejmuje wiele inicjatyw, prowadzi amatorski teatr, coroczne przygotowuje uroczystość dla osób starszych; Stanisław Długosz – zastępca wójta w pierwszej i drugiej kadencji, radny gminy, uczestniczył w gazyfikacji, elektryfikacji, prezes stowarzyszenia, które kieruje szkołą; Jan Gustek – wieloletni dyrektor Banku Spółdzielczego w Kołaczycach.

Uroczystość zakończył występ młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skołodowskiej.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 40 z dnia 1 października br. tygodnika Nowe Podkarpacie 

{gallery}galerie/kołaczyce_rocznica{/gallery}