niedziela, 5 lutego, 2023

Unijne miliony dla szpitala

0
Unijne miliony dla szpitala
Udostępnij:

10 mln zł – tyle dostał jasielski szpital na rozbudowę bloku operacyjnego i wyposażenie w nowoczesny sprzęt. To największe dofinansowanie w jego historii.

Kwestia rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle i dostosowania bloku operacyjnego do ministerialnych wymogów pogrążyła dwa zarządy powiatu jasielskiego. W ciągu trzech lat m.in. z tego powodu odwołano dwóch starostów. Adam Pawluś, który na czele powiatu stoi od grudnia 2016 roku postanowił zrezygnować z koncepcji projektu, który zakładał budowę nowego skrzydła. Podzielona na etapy inwestycja miała kosztować 80 mln zł. Nowy zrezygnował z tej koncepcji i postanowił zmodernizować blok operacyjny o istniejący, ale za około 19 mln zł i zdobyć dofinansowanie na ten cel w kwocie 10 mln zł z RPO. Choć czasu na przygotowanie projektu było niewiele, bo termin upływał 15 marca br., szpital wywiązał się z tego zadania. Zwieńczeniem tego było podpisanie umowy na dofinansowanie z RPO 18 października w Starostwie Powiatowym w Jaśle przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Michała Burbelkę.

– To historyczny moment dla szpitala w Jaśle. Prawie dziesięć milionów złotych trafia na rozpoczęcie ważnej inwestycji, która będzie służyła wszystkim w poprawie jakości usług związanych z ochroną zdrowia. Dziewiętnaście szpitali powiatowych w województwie podkarpackim otrzyma dofinansowanie. To jest ponad 160 milionów złotych. Cieszymy się, że możemy nie tylko rozwijać nasze szpitale w województwie, co mamy w obowiązku, ale też możemy pomóc szpitalom powiatowym. To nie jest sukces tylko jednej osoby. Ten rok czasu na zmianę koncepcji to jest rzeczywisty rekord świata – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

W ramach inwestycji kompleksowo zmodernizowany zostanie blok operacyjny, dobudowana zostanie sala wybudzeń, której obecnie nie ma. Z kolei na potrzeby centralnej sterylizacji zostaną zaadaptowane pomieszczenia po nieeksploatowanej już dawnej kotłowni.

Pozyskanie tej ogromnej dotacji – a nigdy nie było takiej dla jasielskiego szpitala – to przykład dobrej współpracy. Jeżeli mogę powiedzieć, że nastąpiła „dobra zmiana” to my jesteśmy beneficjentami tej „dobrej zmiany” – podkreślił dyrektor Michał Burbelka. – Starosta Adam Pawluś obdarzył szpital ogromnym kredytem zaufania, powierzając nam obowiązek przygotowania projektu do RPO, a także pozyskania tych ogromnych środków. Cieszę się, że tego nie zmarnowaliśmy, ale to jest dopiero początek. To przepiękny przykład jak współpraca samorządu, parlamentarzystów, polityków może się wspaniale przełożyć na sukces szpitala. A sukces szpitala to jest lepsze leczenie naszych pacjentów, bo to wszystko jest robione dla nich.

Problemem przy prowadzeniu prac będzie na pewno to, że szpital przez cały czas będzie prowadził swoją działalność. Będzie to więc praca „na żywym organizmie”. Być może to sprawia, że poprzednie dwa przetargi zakończyły się fiaskiem, a w trzecim przetargu na rozbudowę szpitala wpłynęło tylko trzy oferty, a koszt najniższej z nich przekracza planowane wydatki o 3 mln zł. W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o wyborze oferty, zwiększeniu pieniędzy na inwestycję lub o ponownym rozpisaniu przetargu. Realizacja wydatków musi nastąpić do października 2018 roku, więc czasu nie jest dużo, ale starosta zapewnia, że powiat jest na to przygotowany. – Nie ma żadnego zagrożenia. Czasu jest sporo, bo mamy 8-10 miesięcy na realizację inwestycji. Spokojnie zdążymy. Po jej zakończeniu szpital będzie w pełni dostosowany do wymogów prawnych i sanitarnych jakie obecnie obowiązują – zaznacza Adam Pawluś, starosta jasielski.

Jednak to nie koniec starań szpitala o pieniądze z zewnątrz. Zabiega też o 5 mln zł na modernizację oddziału chirurgii, zakup nowoczesnych urządzeń, poszerzenie i unowocześnienie usług medycznych. Kolejna inwestycja planowana jest na oddziale psychiatrycznym, który znajduje się przy ul. Za Bursą w Jaśle. – Budynek, w którym się mieści jest w bardzo złym stanie, co więcej podlega ochronie konserwatorskiej. W ramach termomodernizacji dobudujemy klatkę schodową wraz z windą, a całość nabierze blasku. Ogród przy oddziale zostanie zagospodarowany i będzie służył w celach terapii dla chorych. Ten wniosek ma szansę na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – wyjaśnia starosta.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle jest największym pracodawcą w powiecie, bo zatrudnia około 900 osób. Rocznie hospitalizowanych jest około 18 tys. pacjentów, a dodatkowo 19 tys. przyjmowanych jest w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W szpitalu wykonywanych jest około 5 tys. operacji rocznie.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 43 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 25 października br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj