piątek, 19 sierpnia, 2022

Uroczystości związane z Dniem Patrona Miasta Jasła

0
Uroczystości związane z Dniem Patrona Miasta Jasła
Udostępnij:

Jak co roku, 13 czerwca, tłumy wiernych wzięły udział w obchodach z okazji Dnia Patrona Miasta Jasła – św. Antoniego. Został on ogłoszony Patronem Jasła w 1997 roku przez biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego.

Uroczystości ku czci Świętego odbywały się w Sanktuarium Ojców Franciszkanów w Jaśle przez cały dzień. Już od samego rana trwały msze święte, podczas których można było wysłuchać kazania o. Marcina Drąga – franciszkanina, który święcenia kapłańskie przyjął w 2010 roku.

Uroczysta suma odpustowa w intencji mieszkańców miasta Jasła pod przewodnictwem o. bpa. Stanisława Dowlaszewicza z Boliwii rozpoczęła się o godzinie 17-tej. Tuż po jej zakończeniu wszyscy wierni i czciciele św. Antoniego udali się z procesją ulicami miasta (3 maja, Czackiego i Mickiewicza) na skwer, gdzie biskup Dowlaszewicz odmówił modlitwę i dokonał błogosławieństwa relikwiami Świętego.

Pamiętajmy o tym, abyśmy byli ludźmi zawsze radosnymi. Wiem, że często odwiedzacie to miejsce. Spójrzcie na figurę Świętego Antoniego – on jakby mówił do nas „bądź zawsze radosny”. Nie zapomnijcie proszę słów, których was dzisiaj nauczyłem: „uśmiechaj się rano, uśmiechaj wieczorem” – mówił przed udzieleniem błogosławieństwa o. bpa. Stanisław Dowlaszewicz

Po ceremonii wszyscy ponownie udali się na plac przed kościołem Franciszkanów, gdzie biskup pobłogosławił chlebki św. Antoniego, będące znakiem jedności i symbolem Eucharystii. Bułeczki wszystkim uczestnikom rozdała młodzież z parafialnego Caritas.

Aż do popołudnia trwał również Jarmark Antoniański, o którym pisaliśmy już wcześniej.

Więcej na: Jarmark Antoniański

Na zakończenie odbyło się wysyłanie baloników do nieba z pozdrowieniami odpustowymi.

Zobacz galerię zdjęć: Dzień Patrona Miasta Jasła

Weronika Samborska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj