wtorek, 18 czerwca, 2024

Wierni małżeńskiej przysiędze

0
Wierni małżeńskiej przysiędze
Udostępnij:

Osiemnastu mieszkającym w Jaśle małżeństwom o 50-letnim lub dłuższym stażu, obchodzącym w tym roku „Złote gody”, Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W imieniu prezydenta Dostojnych Jubilatów odznaczył nimi burmistrz Jasła Ryszard Pabian, podczas uroczystości zorganizowanej 19 października br.

Po wręczeniu medali i upominków od Miasta Jasła, burmistrz wzniósł toast za piękne lata już przeżyte przez szacownych Jubilatów i za te, które są jeszcze przed nimi: „Oby wspaniale upływał Państwu czas wspólnie spędzony. Niech te dni będą tylko i wyłącznie piękne, niech zawsze świeci słońce; nawet gdy pada deszcz. Tego serdecznie Państwu życzę”.

Później był „Marsz Mendelssohna” i czas na wspominki przy ciastku i lampce szampana oraz wspólne zdjęcie. Wcześniej natomiast dostojnych gości przywitała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle Alicja Wójcik. – Uroczystość „Złotych godów” małżeńskich to święto miłości, zaufania i wzajemnego oddania; to okazja, aby pochylić się nad ludzkim życiem, by uzmysłowić sobie, że życie jest szansą, którą warto wykorzystać, obowiązkiem, który należy wypełnić, wysiłkiem, który należy podjąć oraz bogactwem, którym powinno się dzielić. Ten szczególny jubileusz skłania do refleksji nad przemijaniem, a Państwa Jubilatów zapewne do wspomnień wspólnie spędzonych lat – mówiła. – Od dnia, gdy kierowani uczuciem i wzajemną ufnością przyrzekali Państwo sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, kiedy połączyliście wasze losy minęło 50, a nawet 65 lat. W ciągu kilkudziesięciu lat wspólnego pożycia było wiele chwil radosnych, dobrych i pięknych, ale zapewne nie zabrakło też trudnych doświadczeń; bowiem każda miłość jest podróżą w głąb siebie, każda decyzja ma konsekwencje, a małżeństwo jest odwagą wspólnego kroczenia przez życiowe zakręty. Państwa postawa stanowi przykład siły małżeńskiej, która jest wartością szczególną, zwłaszcza dzisiaj, kiedy próbuje się dezawuować znaczenie małżeństwa i rodziny. Szanowni Jubilaci, dziś Państwa osobiste święto, małżeńska codzienność, stają się sprawą wagi państwowej. W dowód szczególnego uznania dla trwałości i nierozerwalności małżeństwa i rodziny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda odznaczył Państwa Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenie to jest potwierdzeniem, że wybrana przez Państwa przed laty droga życiowa była słuszna; to również publiczny wyraz wdzięczności za niezłomną realizację przysięgi małżeńskiej, za odpowiedzialność i poświęcenie dla rodziny i ojczyzny. Dlatego proszę przyjąć nasz podziw i uznanie dla stanowczości Państwa postaw oraz gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności, doczekania w dostatku i zdrowiu kolejnych rocznic.

Głos zabrał także burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Często nadużywa się słów jubilat, jubileusz, używając ich nawet przy drugiej czy piątej rocznicy. A tak naprawdę, są to tylko i wyłącznie wydarzenia. Ale 50 lat, to już jest naprawdę piękny jubileusz. To wspaniałe, że przy tej okazji udało nam się tutaj razem spotkać – cieszył się. – To naprawdę budujące, że po 50 latach chcieliście Państwo razem tutaj przyjść i spotkać się z nami. Tego serdecznie Państwu gratuluję. To dobry prognostyk w dzisiejszych, ciężkich czasach i chciałbym, byście ten dobry nastrój i właściwe nastawienie do wspólnego pożycia przekazywali młodemu pokoleniu, bo jak wiecie różnie to dzisiaj bywa; często związki są traktowane tymczasowo.

Uroczystość odbyła się w Jasielskim Domu Kultury, a jej oprawę artystyczną zapewnili młodzi soliści JDK: Roksana Węgiel, Aleksandra Brągiel, Gabriela Czerwińska i Krystian Bąk, przygotowani przez instruktorkę muzyki w tej placówce Ewę Grzebień.

Pary małżeńskie odznaczone przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Irena i Edward Czerwińscy, Emilia i Adolf Dziedzicowie, Anna i Aleksander Gawlikowie, Irena i Zdzisław Gorczycowie, Maria i Józef Kobakowie, Cecylia i Józef Matyjaszowie, Maria i Jan Nowakowie, Krystyna i Czesław Olbrotowie, Janina i Marian Pikosowie, Janina i Edward Rolscy, Zofia i Zdzisław Rosikowie, Stanisława i Marian Sasakowie, Irena i Marian Snochowie, Krystyna i Jan Szpyrkowie, Katarzyna i Stanisław Wyżkiewiczowie, Waleria i Władysław Wysoccy, Anna i Władysław Wyderkowie, Zofia i Franciszek Zołowie.

UMJ

{gallery}galerie/16_rok/zlote_gody_jaslo{/gallery}