wtorek, 18 czerwca, 2024

VIII Konferencja Ekologiczna pn. „Właściwości użytkowe roślin leczniczych w kontekście zdrowego żywienia”

0
VIII Konferencja Ekologiczna pn. „Właściwości użytkowe roślin leczniczych w kontekście zdrowego żywienia”
Udostępnij:

18 października 2016 r. miała miejsce VIII Konferencja Ekologiczna, która  została zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Powiatowym Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Jaśle oraz Jasielskim Stowarzyszeniem CONSENSUS.

Temat VIII Konferencji Ekologicznej brzmiał „Właściwości użytkowe roślin leczniczych w  kontekście zdrowego żywienia”, dlatego też wykłady oraz warsztaty dotyczyły ziół oraz fitoterapii.

Pierwsza część konferencji odbyła się w budynku MDK, gdzie magister farmacji Jolanta Miklar rozpoczęła spotkanie wykładem „Zioła i my”, który wprowadził obecnych w historię ziołolecznictwa. Prelekcja pani Miklar uświadomiła słuchaczy, że zioła stosowane były w  lecznictwie od najstarszych dziejów. Zwróciła także uwagę na fakt, że zapomina się o  naturalnym bogactwie jakie nas otacza i z którego możemy korzystać.  

Następnie, uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładu dr Dominika Wróbla, prorektora do spraw studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Pan Dominik Wróbel opowiadał zgromadzonym o „Różaneczniku złotym – jedynej polskiej azalii” – skąd pochodzi, w jakich regionach występuje obecnie oraz o rezerwacie „Kołacznia”, gdzie można zobaczyć różanecznika.

Druga część konferencji miała miejsce w Kampusie Technicznym PWSZ w Krośnie, gdzie uczestnicy wysłuchali wykładu dr Henryka Rózańskiego nt. „Pospolitych roślin Podkarpacia, którymi można się leczyć”. Słuchacze dowiedzieli się o zastosowaniu np. klonu, niecierpka i innych roślin, które możemy spotkać w naszym otoczeniu.  Doktor Różański pokazał ile drogocennych właściwości dla naszego zdrowia mają pospolite rośliny, które często mijamy obojętnie i nie korzystamy z ich dobrodziejstwa.

Kolejną prelekcję wygłosiła dr Marta Pisarek z PWSZ w Krośnie (Zakład Produkcji i  Bezpieczeństwa Żywności), która opowiadała o „Zafałszowaniu żywności – dawniej i dziś”. Pani Marta przedstawiała rożne aspekty fałszowania żywności, oraz wpływ takiego działania na ludzkie zdrowie. Wykład ten uświadomił słuchaczom, że oprócz tego, że manipulowanie, przekłamywanie jest nieetyczne to może także być niebezpieczne dla życia konsumenta. Należy wobec tego być bardzo czujnym i uważnym klientem.

Część wykładową w PWSZ w Krośnie zakończyła prelekcja dr Barbary Krochmal – Marczak, która jest kierownikiem Zakładu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pani Barbara przybliżyła uczestnikom konferencji walory zdrowotne i gospodarcze słonecznika bulwiastego, pokazała, że  może on stanowić doskonałe uzupełnienie naszej diety, ale może także służyć jako roślina ozdobna w ogrodzie.

Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, uczestnicy konferencji udali się na warsztaty przygotowane przez pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, podczas których przygotowywano własnoręcznie mydła, a także przekąski z dodatkiem różnych ziół oraz degustowano napary z ziół.

W VIII Konferencji Ekologicznej wzięło udział około 100 uczestników, nauczyciele różnych typów szkół wraz z uczniami w wieku powyżej 14 r.ż. z Jasła i powiatu jasielskiego oraz osoby, których pasją są zioła i  ziołolecznictwo.

VIII Konferencja Ekologiczna odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego.

Partnerem Głównym wydarzenia była Grupa LOTOS SA.

Patroni medialni: Fakty Jasielskie, Tygodnik regionalny „Nowe Podkarpacie”, Radio Trendy, TV Jasło, Gazeta Codzienna Nowiny, miastojaslo.pl, twojejaslo.pl, jaslo24.pl, osobnica.pl. nowiny24.pl, jaslonet.pl

MDK w Jaśle

{gallery}galerie/16_rok/konferencja_mdk{/gallery}