poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Magdalena Grzebałkowska – finalistka Nagrody Literackiej „Nike” 2016 w jasielskiej Bibliotece!

0
Udostępnij:

26 października br. Dyskusyjne Kluby Książki „Liberatorium” i „Kopernikus” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zapraszają na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2016, zdobywczynią Nagrody „Nike” Czytelników.

Już po opublikowaniu książki „Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” wiadomo było, że mamy do czynienia z wielkim talentem literackim. Potwierdziły to kolejne: „Beksińscy: portret podwójny” oraz „Wojna i pokój 1945”. Co fascynuje w książkach Grzebałkowskiej? – klimat, budowanie postaci, kultura pisarska i rzetelność biografa/reportera.

Choć lata pracy w „Dużym Formacie” przyzwyczaiły ją do gatunku reportażu, biografia literacka jest dla niej ciągle nie lada wyzwaniem. – Nie lubię łatwych tematów – mówi w jednym z wywiadów. Za swoją mentorkę uważa Małgorzatę Szejnert, z której opinią zawsze się liczy.

Najważniejsze nagrody pisarki: Nagroda Grand Press /2009/, Śląski Wawrzyn Literacki /2014/, Nagroda im. Teresy Torańskiej /2015/, Nagroda „Nike” Czytelników /2016/.

MBP Jasło