
W Lisowie wściekły kot zaatakował kobietę jadącą na rowerze. Na szczęście zastrzyki nie są teraz już tak bolesne, jak kiedyś, ale traumatyczne wspomnienia zostaną zapewne na całe życie.
Mieszkanka Lisowa w powiecie jasielskim jechała sobie spokojnie na rowerze. Nagle została zaatakowana przez kota. Rzucił się na nią, podrapał i pogryzł. Przerażona niespodziewanym incydentem kobieta powiadomiła o zdarzeniu Sanepid w Jaśle, a ten zgłosił fakt do powiatowych służb weterynaryjnych.
Do zdarzenia doszło w miniony wtorek.
– Zrobiliśmy dochodzenie epizodyczne i okazało się, że to kot sąsiadki pogryzionej kobiety – mówi Andrzej Smyka, powiatowy lekarz weterynaria w Jaśle. – Kota nie znaleziono, prawdopodobnie już padł. Właścicielka kota zeznała, że dzień wcześniej zauważyła u niego niepokojące objawy: dziwnie miauczał, był pobudzony, nie miał apetytu. Ponieważ w powiecie występuje wścieklizna, na podstawie opisanych objawów, można podejrzewać, że kot był wściekły – podkreśla Smyka.
W tym samym gospodarstwie jest jeszcze pies. Był zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, ale zgodnie z procedurą, jeśli miał kontakt z chorym zwierzęciem, to i tak podlega dziewięćdziesięciodniowej obserwacji służb weterynaryjnych.
Kot prawdopodobnie chodził po okolicy i mógł zarazić inne zwierzęta.
– W dalszym ciągu szukamy tego kota, jego właścicielka została zobowiązana do natychmiastowego powiadomienia nas o tym, że kot wrócił do domu, albo że znalazła go martwego. Robimy także prelustrację okolicznych domów, sprawdzając czy nie ma niepokojących objawów u zwierząt w tych gospodarstwach i czy psy były szczepione – informuje Smyka.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami szczepienie psów jest obowiązkowe. Raz do roku właściciele psów, które skończyły 3 miesiące życia mają obowiązek je zaszczepić. Statystyki pokazują, że ok. 90 proc. psów jest szczepionych. Niestety koty nie podlegają obowiązkowemu szczepieniu, takowe jest tylko zalecane.
– Świadomi właściciele szczepią swoje koty, pozostali nie. A kot jest przecież zwierzęciem bardziej niebezpiecznym niż pies, dlatego, że są to zwierzęta, które mają swoją naturę, samodzielność, nie są tak blisko ludzi, jak psy, czasem potrafią oddalić się od gospodarstwa nawet na kilometr – podkreśla Smyka. – Moim zdaniem obowiązkowe szczepienia kotów powinny zostać wprowadzone, szczególnie w rejonach zagrożonych. Sczepienie nie jest wydatkiem znacznie obciążającym domowy budżet. W powiecie jasielskim jednorazowa szczepionka, ważna przez rok, kosztuje ok. 20 zł.
Pogryziona kobieta trafiła początkowo na oddział zakaźny jasielskiego szpitala, teraz pozostaje pod kontrolą poradni specjalistycznej. Musi wybrać serię zastrzyków.
– Samo zlecenie szczepienia nie jest powodem do hospitalizacji – mówi Dariusz Pomprowicz, powiatowy inspektor sanitarny w Jaśle. – O tym, czy pobyt w szpitali jest wskazany, decyduje lekarz w oparciu o stan zdrowia pacjentki. W tym wypadku nie było to konieczne.
Na dzień dzisiejszy zagrożenie wścieklizną w powiecie jasielskich zostało opanowane. Obecnie służby weterynaryjne – oprócz opisywanego kota – mają zgłoszony tylko jeden przypadek wścieklizny. W miejscowości Glinik Nowy jeden z danieli ze stada z przydomowej hodowli został pogryziony przez wściekłego lisa.
– Tego stada nie da się teraz zaszczepić, dlatego je obserwujemy. Potrwa to 90 dni – informuje Smyka.
Ewa Wawro
W okresie od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. na terenie powiatu jasielskiego stwierdzono przypadki wścieklizny u:
– 46 lisów pochodzących z następujących miejscowości: Nienaszów, Jasło, Pielgrzymka, Łubienko, Kąty, Wrocanka, Niepla, Lublica, Bierówka, Bieździedza, Zimna Woda, Świerchowa, Szebnie, Brzezówka, Sowina, Brzezowa, Łajsce, Łaski, Sieklówka, Makowiska, Wola Dębowiecka, Myscowa, Pusta Wola, Czekaj,
– 1 tchórza w miejscowości Toki,
– 5 sztuk bydła pochodzącego z miejscowości: Łubienko, Wyszowatka, Łężyny, Brzezowa,
– 3 kun pochodzących z miejscowości: Bierówka, Łężyny, Opacie,
– 1 pies pochodzący z miejscowości Tarnowiec.
W związku ze stwierdzeniem wścieklizny u w/w zwierząt Powiatowy lekarz Weterynarii w Jaśle wyznaczył 55 ognisk choroby, objął obserwacją 73 sztuk bydła, 47 psów, 18 kotów, 10 świń, 8 koni. W porozumieniu z Wojewodą Podkarpackim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaśle w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wścieklizny wśród zwierząt oraz zapobiegania możliwości zakażenia, bądź zachorowania na nią ludzi, wydał 15 aktów prawa miejscowego tj. rozporządzeń wyznaczających obszar zagrożony wścieklizną i określających sposób postępowania w terenie zagrożonym. Z uwagi na to, że wścieklizna jest chorobą odzwierzęcą i stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, zwalczanie tej jednostki chorobowej jest prowadzone w ścisłej współpracy z państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.