piątek, 29 marca, 2024

Wystawa „Auschwitz – historia, edukacja obywatelska” w Zakładzie Karnym w Jaśle

0
Wystawa „Auschwitz – historia, edukacja obywatelska” w Zakładzie Karnym w Jaśle
Udostępnij:

W dniach 6-12 sierpnia br., w Zakładzie Karnym w Jaśle odbyła się ciekawa, ale i ważna wystawa „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”. Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie. Jest to projekt edukacyjny adresowany zarówno do funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, a przede wszystkim do osób pozbawionych wolności.

Porozumienie o współpracy podpisano podczas seminarium w Muzeum Auschwitz. Była to część przygotowań do działań edukacyjnych prowadzonych następnie na terenie jednostek penitencjarnych. Służba Więzienna realizując cele wykonywania kary pozbawienia wolności prowadzi szereg oddziaływań o charakterze korekcyjnym, profilaktycznym, terapeutycznym i edukacyjnym. Wystawa „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” świetnie wpisuje się w takie działania.

Wystawę ”Auschwitz – historia, edukacja obywatelska” w Zakładzie Karnym w Jaśle poprzedził wstęp teoretyczny wygłoszony przez wychowawców zaangażowanych w realizację projektu. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno osadzonych jak również funkcjonariuszy i pracowników jasielskiej jednostki penitencjarnej. Prócz samej wystawy osadzeni mieli możliwość obejrzenia filmów pod tytułem „The Liberation of Auschwitz” (Wyzwolenie Auschwitz) oraz „Silent Witnesses” (Milczący Świadkowie). Samo przedsięwzięcie stanowiło ważny element programu readaptacji skazanych, gdyż stworzyło osadzonym możliwość wzbogacenia wiedzy historycznej. Osadzeni mając możliwość dostępu do takiej formy edukacji o zagładzie, nietolerancji i nienawiści na tle rasowym i kulturowym, wzbudzają w sobie empatię, oraz skłaniają do refleksji i przemyśleń. Taka i podobne inicjatywy, powodują, że skazani mimo życia w izolacji nie żyją w próżni społecznej  i medialnej.

Nie ulega wątpliwości, że należy kontynuować współprace z oświęcimskimi muzealnikami. Właśnie edukacja i pamięć są ważnym elementem rozwoju społeczeństwa, które szanując wolność nie dopuści do tragedii i zła jakie Muzeum w Auschwitz ma obowiązek i misję nam pokazywać i przypominać.

Link do strony Muzeum w Auschwitz, gdzie znajduje się informacja o współpraca Muzeum z Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie

http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/wspolpraca-z-inspektoratem-sluzby-wieziennej-w-rzeszowie,1737.html

Tekst i zdjęcia: mjr Borek Grzegorz