niedziela, 21 kwietnia, 2024

X Jubileuszowe Targi Pracy w PANS w Krośnie. Nie zabrakło firm z Jasła

0
X Jubileuszowe Targi Pracy w PANS w Krośnie. Nie zabrakło firm z Jasła
Uczestniczka Targów trzymająca w ręce ulotkę, fot. Sebastian Pitera
Udostępnij:

Krośnieńska uczelnia kolejny raz wychodzi naprzeciw młodym osobom wchodzącym na rynek pracy oraz poszukującym zatrudnienia i już 10. raz organizuje Targi Pracy. Na wydarzeniu zorganizowanym przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych swoją ofertę przedstawiło niemalże 40 wystawców.

W piątek (17.03) w kampusie techniczno-sportowym Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zostały zorganizowane jubileuszowe X Targi Pracy. Na uczestników wydarzenia czekało prawie 40 wystawców z regionu, a wśród nich m.in. Nowy Styl, Splast, Krosglass oraz BWI.

stoiska wystawców, fot. Sebastian Pitera

Targi Pracy, według założenia organizatorów, to doskonała okazja do nawiązania relacji osób dopiero wchodzących na rynek pracy z pracodawcami i osobami z cennym doświadczeniem zawodowym.

– Dzisiejsze targi są na pewno niepowtarzalną okazją do spotkania się, do wymiany informacji między partnerami biznesowymi, przedsiębiorcami, dyrektorami firm, a studentami i uczniami. Jest to też doskonała okazja do zaplanowania swojej przyszłej kariery zawodowej. […] Krosno jest miastem, w którym warto pozostać, miastem, w którym warto zakładać swoje biznesy – podkreślił podczas otwarcia dr hab. Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie.

Rektor PANS Zbigniew Barabasz podczas uroczystego otwarcia X Targów Pracy, fot. Sebastian Pitera

Stoiska wystawców cieszyły się naprawdę sporym zainteresowaniem studentów i uczniów szkół z Krosna i regionu. Młodzież mogła porozmawiać z przedstawicielami firm, uzyskać cenne informacje od osób z doświadczeniem oraz zostawić swoje CV. Podczas targów nie brakowało także licznych atrakcji- warsztatów, szkoleń oraz konkursów.

W trakcie trwania wydarzenia udało nam się przeprowadzić krótki wywiad z Danielem Jędrysikiem- Marketing Managerem z Agencji KS z Gorzyc.

-Targi pracy służą nam przede wszystkim, aby zapoznać się ze studentami, aby móc ich lepiej zrozumieć i zobaczyć czego oczekują od Agencji jako pracodawcy. Pozwalają nam lepiej dopasować naszą ofertę, jeśli chodzi o pracę, mówić więcej o tym jak traktujemy pracowników i w jaki sposób mogą oni skorzystać na pracy w naszej Agencji – zaznaczył.

Agencja KS nie ukrywa, że w przyszłości liczą na zatrudnienie studentów PANS w swoim zespole.

– Po to powstał kierunek dualnych studiów – marketing internetowy, dzięki czemu możemy wyławiać perełki i zatrudniać ich bezpośrednio u nas w Agencji. […] Mamy już kilku pracowników, którzy tworzą dla nas teksty nie ukończywszy jeszcze studiów. Mam nadzieję, że w przyszłości kolejni studenci dołączą do naszego zespołu – dodał Daniel Jędrysik.

Przedstawiciel Agencji KS wspomniał także, że ich stoisko cieszy się dość sporym zainteresowaniem na Targach Pracy.

Mamy już parę kontaktów. Dużym zainteresowaniem cieszy się u nas stanowisko programisty, aczkolwiek ludzie pytają też o pracę w marketingu, przy pozycjonowaniu, przy reklamach czy przy social mediach – powiedział.

Swoje słowa Daniel Jędrysik skierował także do studentów, do osób wchodzących na rynek pracy.

– Uczcie się podstaw i nie zachłyśnijcie się technologią -Chatem GPT i sztuczną inteligencją. AI nie zrobi za nas wszystkiego. Musimy znać podstawy naszej pracy i kontrolować sztuczną inteligencję, żeby później dla klientów nie powstały nieprzyjemności, za które będą musieli zapłacić – na przykład wizerunkowo – zaznaczył.

Daniel Jędrysik – Marketing Manager z Agencji KS, fot. Sebastian Pitera

Studenci PANS byli bardzo zadowoleni z udziału w Targach Pracy. W swoich wypowiedziach zaznaczali, że wydarzenie otworzyło im oczy i umożliwiło nawiązanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami.

-Targi pracy to dobra okazja dla nas – studentów do zaplanowania swojej kariery zawodowej i zapoznania się z różnymi firmami, u których możemy później starać się o zatrudnienie.

Dzięki takim spotkaniom studenci oraz uczniowie mogą nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, poznać ich potrzeby i wymagania, a także dowiedzieć się, jakie umiejętności są szczególnie pożądane na rynku pracy – powiedziała Luiza Podstawska, studentka PANS.

– Studenci i nie tylko mają okazję zorientować się w aktualnych trendach na rynku, zdobyć odpowiedzi na nurtujące ich pytania a przede wszystkim znaleźć interesującą dla siebie pracę. Wychodzenie firm/przedsiębiorców naprzeciw osobom poszukujących zatrudnienia jest świetną inicjatywą, łatwość nawiązania kontaktu czy przeprowadzenie zwykłego wywiadu bardzo pomaga w zbudowaniu nowych relacji z pracodawcą a pracownikiem – dodała Gabriela Zima, studentka PANS.

Młodzi ludzie podkreślali, że podczas wydarzenia zdobyli cenne informacje i wskazówki, które z pewnością wykorzystają w przyszłości.

-To idealna okazja, aby przedstawić swoje umiejętności, zdobyć cenne informacje o branży oraz poznać nowych ludzi. Dzięki temu można zdobyć cenne wskazówki i inspiracje, a także mieć szansę na znalezienie wymarzonej pracy – zaznaczył student PANS, Kamil Betlej.

Dla wielu z nich Targi Pracy były okazją do przełamania barier związanych z rozmową o pracy, a udział w nich dodał im motywacji i inspiracji do działania.

Często młodzi ludzie stresują się podczas aplikowania do firm. Targi, które zorganizowała uczelnia pozwoliły na zniwelowanie barier na linii uczeń, student – pracodawca. Przedstawiciele firm przekazywali wskazówki, na co zwrócić uwagę podczas aplikowania, a czego unikać. Wydarzenie tego typu dodaje przyszłym pracownikom pewności siebie i motywację do działania – dodał Sebastian Pitera, student PANS.

Kamila Fedycka-Kustroń z Inkubatora Przedsiębiorczości, fot. Sebastian Pitera

Warto wspomnieć, że Państwowa Akademia Nauk Stosowanych 15.03 br. zorganizowała także Akademickie Forum Biznesu mające na celu zapoznanie młodzieży ze szkół średnich oraz studentów ze światem przedsiębiorczości. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać zarówno doświadczonych prelegentów, jak i “młodych przedsiębiorców” – absolwentów PANS, którzy stosunkowo niedawno otworzyli swoje firmy.

Aleksandra Magdziak