sobota, 13 lipca, 2024

Zespół Szkół Technicznych otrzymał stypendium Gene’a Haasa

0
Zespół Szkół Technicznych otrzymał stypendium Gene’a Haasa
Udostępnij:

Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle otrzymał stypendium Fundacji Gene’a Haasa
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej skarżą się na brak specjalistów z wykształceniem technicznym. Dlatego bardzo pozytywnym sygnałem jest przyznanie dla Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle stypendium przez Fundację Gene’a Haasa. Pomoże ono w wyedukowaniu młodych ludzi, chcących rozwijać swoją karierę zawodową w przemyśle związanym z obróbką skrawaniem, oraz zachęci kolejnych kandydatów do podjęcia tej ścieżki kariery.

Na początku czerwca 2015 roku Fundacja Gene’a Haasa ogłosiła nabór wniosków na stypendia dla szkół. Z Polski napłynęło 12 zgłoszeń. Jedną z placówek, które zakwalifikowały się do programu stypendialnego, jest Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, który otrzymał wsparcie w wysokości 6 500 USD. Łączna kwota stypendiów dla polskich szkół przyznanych w 2015 roku w Polsce wyniosła 74 900 USD.

Środki Fundacji stanowią wsparcie dla uczniów i ich rodziców. Są przeznaczane na opłaty za czesne, podręczniki, odzież roboczą, drobne narzędzia oraz wycieczki szkolne do zakładów produkcyjnych. Dodatkowe wsparcie pomoże również zmotywować uczniów do pilniejszej nauki, ponieważ stypendia można wykorzystywać także jako nagrody dla najlepszych uczniów.

Jestem przekonany, że stypendia te nie tylko ułatwią zdobycie wiedzy przez uczniów, którzy obecnie szkolą się na operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie, ale także przyciągną kolejnych młodych ludzi do podjęcia edukacji w tej dziedzinie – powiedział Grzegorz Ziółkowski, dyrektor Marketingu Abplanalp Sp. z o. o., dystrybutora obrabiarek marki Haas Automation, która ściśle współpracuje z Fundacją Gene’a Haasa. – Liczę, że tego typu inicjatywy pozwolą znacznie wspomóc szkolnictwo zawodowe i dostarczyć na rynek tak poszukiwanych obecnie specjalistów. Wykwalifikowani fachowcy CNC to pierwszorzędny warunek dalszego stabilnego rozwoju gospodarczego Polski.

Stypendia Fundacji Gene’a Haasa przyznawane są we współpracy z firmą Haas Automation i amerykańskim Narodowym Instytutem Obróbki Metali (National Institute for Metalworking Skills, NIMS). Fundacja Gene’a Haasa swoimi działaniami obejmuje 3 kontynenty: Amerykę Północną, Europę i Afrykę. Wkrótce pomoc dotrze także do Azji. Po rozpatrzeniu wszystkich ubiegłorocznych wniosków Fundacja zdecydowała o przyznaniu środków 61 szkołom z 15 europejskich krajów. Łącznie placówki te otrzymały 425 000 USD (377 000 EUR).

Od 2001 r. Fundacja wspiera ponad 800 organizacji non profit. Szczególną opieką otacza organizacje pomagające dzieciom i zapewniające posiłki dla potrzebujących. Funduje także stypendia dla szkół pomaturalnych i wyższych szkół zawodowych dla uczniów i studentów, rozpoczynających programy szkoleniowe, głównie związane ze zdobyciem certyfikatu obsługi obrabiarek, oraz programy edukacyjne, we współpracy z organizacją SME-EF. Celem Gene’a Haasa jest zachęcanie młodych ludzi do rozpoczęcia nauki na kierunkach technicznych i kontynuowania kariery zawodowej w przemyśle obróbczym i produkcji maszyn.

***

Abplanalp to jeden z największych dystrybutorów obrabiarek CNC w Europie Środkowej i Wschodniej. Holding Abplanalp składa się z sześciu niezależnych spółek, działających w Polsce, na Ukrainie, na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz w Taszkiencie w Uzbekistanie, która to firma obsługuje kontrahentów z obszaru Kaukazu i Azji Centralnej. Centrala holdingu do dziś mieści się w Warszawie. Misją firmy jest zapewnianie najwyższych standardów obsługi klientów oraz dostarczanie kompleksowych rozwiązań technologicznych, gwarantujących przewagę konkurencyjną partnerom biznesowym. Abplanalp nieustannie dąży do bycia liderem kompleksowych rozwiązań technologicznych w Polsce. Abplanalp Sp. z o. o., jest jedynym dystrybutorem obrabiarek marki Haas Automation na Polskę. 

/dr/