wtorek, 27 lutego, 2024

„Chamstwu w życiu, należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom. ”

0
„Chamstwu w życiu, należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom. ”
fot. źródło: internet
Udostępnij:

Zawarty w tytule cytat to słowa klucz, mądrość życiowa z Kabaretu „Dudek” i niezapomnianego dialogu Jana Kobuszewskiego z Wiesławem Gołasem. Zabrakło jeszcze:  „ I wężykiem, Jasiu, wężykiem”. Tak, nie raz ten skecz przypominał mi, że w każdym czasie, w każdych warunkach, mam się zachowywać godnie, być profesjonalistą.

Rodzice, gdyby żyli, byliby ze mnie dumni, że pomimo prowokacji i słownej zaczepki podczas ostatniej sesji nie zszedłem  do poziomu Starosty Jasielskiego i nie wdałem się w przysłowiową „pyskówkę”, gdy usłyszałem od Adama Pawlusia, że moja interpelacja radnego to „szereg insynuacji, szereg pomówień i zwyczajne chamstwo i prostactwo”.

Nie ukrywam, moje zapytanie i interpelacja były napisane trudnym językiem, może mało zrozumiałym dla osoby niewtajemniczonej, „nie siedzącej” w temacie, ale trudno inaczej, trudno prościej opisać otaczającą nas rzeczywistość, wydarzenia oraz fakty. Zapytanie i interpelacja trafiała do osoby decyzyjnej, a więc jej zrozumienie nie powinno nastręczać żadnych trudności.

Niejednokrotnie wchodziłem w polemikę, nawet ostrą polemikę z Adamem Pawlusiem, czasami w tej wymianie zdań brakowało już słów, dodatkowych słów, aby nie obrazić rozmówcy, aby dotarły argumenty. Jednak z czasem to już nie jest dyskusja, to już nie jest polemika i wymiana zdań podczas posiedzeń komisji czy sesji Rady Powiatu.  Teraz to są jednostronne monologi Starosty Adama Pawlusia i radnego Janusza Przetacznika oraz innych radnych z tzw. opozycji. Kiedyś już o tym pisałem – opozycji do Adama Pawlusia i jego stylu  działania a nie dla problemów  Powiatu Jasielskiego i jego mieszkańców.  Pytania i prośby o wyjaśnienia padają, ale pozostają bez odpowiedzi, Starosta nie podejmuje „merytorycznej rękawicy” i chowa się za swojego przewodniczącego, który  może nie czyta równie szybko, jak inni wpływowi politycy PiS-u w Sejmie RP, ale za to równie szybko i skutecznie kończy dyskusje. A pytania, a wątpliwości radnych? Cóż, według Roberta Snocha była wypowiedź radnego, a według Adama Pawlusia,  to będą już tylko insynuacje i pomówienia, bo jest większość i dla niej wszystko jest jasne i oczywiste, żadnych wątpliwości.

A mniejszość ? Cóż jak mówi przedstawiciel tej większości cyt.: „wygrajcie wybory i miejcie rację”, typowy „TKM”. Tak,  nie ma wyjścia, trzeba wygrać kolejne wybory,  ale czy o to chodzi, czy naprawdę społeczeństwo obywatelskie to tylko „TKM”?! Demokracja nie może się ograniczać do możliwości udziału w wyborach raz na kilka lat, demokracja chroni prawa mniejszości i nie można zamykać tej mniejszości ust, pozbawiać jej głosu, dostępu do informacji, nawet jak nie jest tak zdolna jak Pan Starosta Jasielski.

Cierpliwie czekam na odpowiedź na swoją interpelację, którą pewnie otrzymam w ustawowym terminie, ale czy będzie to „wyrafinowana, elokwentna, kulturalna i przede wszystkim merytoryczna odpowiedź Starosty Jasielskiego oparta o dokumenty ” czas pokaże, ale na proste słowo „przepraszam” ze strony Adama Pawlusia pewnie się nie doczekam, ale Starosta Jasielski usłyszy ode mnie słowo „dziękuję” i pewnie ciąg dalszy nastąpi.

Potwierdzam, dzisiaj tj. 2 sierpnia 2022 r. w ustawowym terminie otrzymałem odpowiedź na moją interpelację i jak obiecałem ciąg dalszy nastąpi.

Interpelacja Radnego Janusza Przetacznika dotycząca inwestycji drogowej pn. „Budowa drogi 5 KZD w Jaśle” – Powiat Jasielski – Portal gov.pl (samorzad.gov.pl)

Janusz Przetacznik
Radny RPJ

Janusz Przetacznik, radny RPJ