wtorek, 16 kwietnia, 2024

Dlaczego wstrzymano unijne dotacje dla województwa podkarpackiego?

0
Dlaczego wstrzymano unijne dotacje dla województwa podkarpackiego?
Udostępnij:

Bruksela. Elżbieta Łukacijewska pyta Komisarza UE ds. Polityki regionalnej o wstrzymanie unijnych dotacji dla Województwa Podkarpackiego.

We wtorek 19 marca 2013 r., w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), z udziałem Komisarza UE ds. Polityki regionalnej – Johannesa Hahna. W związku z wstrzymaniem unijnych dotacji dla Województwa Podkarpackiego, Pani Poseł Elżbieta Łukacijewska skierowała pytania w tej sprawie.

 

Poseł Łukacijewska pytała o powody wstrzymania płatności oraz okres na jaki dotacje będą zablokowane. Elżbieta Łukacijewska zapytała także o to, czy KE zwróciła się do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie o przekazanie informacji, które dotacje są przedmiotem śledztwa w sprawie prawdopodobnych nieprawidłowości. Niepokój Pani Poseł wzbudził również fakt, iż KE zastosowała w tym przypadku odpowiedzialność zbiorową beneficjentów, pytając o podstawy takiej decyzji oraz planowane działania w celu uruchomienia środków na projekty nieobjęte śledztwem.

Komisarz Hahn w odpowiedzi stwierdził, iż na 190 przypadków wstrzymań płatności w całej Unii Europejskiej, jedynie kilka dotyczy Polski, a w przypadku zaledwie 4 państw członkowskich UE nie zastosowano takiej procedury. Johannes Hahn pochwalił przy tym sprawne działanie polskich służb odpowiedzialnych za nadzór nad funduszami strukturalnymi. Dodał również, iż KE cały czas pracuje nad odblokowaniem pieniędzy dla Polski, a wstrzymanie dotacji w przypadku podobnych spraw trwa maksymalnie 6 miesięcy. Komisarz przypomniał także o tym, iż Polska jest największym beneficjentem środków na politykę spójności, a wątpliwości KE wzbudziło wydatkowanie zaledwie 2% całej kwoty.

Pytania zadane przez Elżbietę Łukacijewską skierowane zostały do Komisji Europejskiej także w formie pisemnej interpelacji poselskiej.

Biuro poselskie Elżbiety Łukacijewskiej